• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 5, 2013

آرامش به استانبول بازگشت

Posted by UNITY4IRAN On 2:48 AM No comments

یورونیوز: میدان تقسیم شهر استانبول و همین طور منطقه بشیکتاش که محل اقامت نخست وزیر ترکیه در آن قرار دارد پس از ناآرامی های پی در پی، روز سه شنبه آرامی را پشت سر گذاشت.
اگرچه حضور نیروهای پلیس در خیابان ها محسوس است اما مردم استانبول و حومه زندگی عادی را از سر گرفته اند.
یکی از شهروندان به یورنیوز می گوید: «ما کشوری دموکراتیک داریم. کشور ما لیبی یا مصر نیست. ما توقع استعفا نداریم. آنان در این کشور همان طور که روی کار آمده اند، با انتخابات می روند. ما آگاهیم که رسانه ها هم عقب کشیده اند. به این صورت ادامه خواهد یافت و راه دیگری نیست. این اتفاقات در شرایطی دموکراتیک ادامه می یابد.»
بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز از بشیکتاش گزارش می دهد: «اینجا، در برابر دفتر نخست وزیری یکی از نقاطی است که درگیری ها شکل گرفت. پلیس هنوز مستقر است؛ اگرچه طرفین به توافق رسیده و برخوردها پایان یافته است. در حال حاضر به نظر می رسد که زندگی به حال عادی بازگشته است.»  
ناآرامی های ترکیه؛ نوبت بازی به عبدالله گل می رسد؟
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با وجود تظاهرات گسترده مخالفان در شهرهای مختلف کشورش، سفر خود به مراکش را به تعویق نیانداخت.
او در یک نشست خبری در رباط، پایتخت مراکش، اعلام کرد که مطمئن است ناآرامی ها همزمان با بازگشت وی به ترکیه در روز پنجشنبه، پیشاپیش پایان یافته است.
اما واقعیات عینی ترکیه خلاف این ادعا را ثابت می کند. هرچه قدر اردوغان خود را تسلیم ناپذیرتر نشان می دهد، مخالفت با اقتدارگرایی نخست وزیر و درخواست استعفای او افزایش می یابد. آیا دولت کنترل شرایط را از دست می دهد؟
اردوغان تظاهرکنندگان را افرادی افراطی و حاشیه ای خواند و آنها را به عنوان جریان بازنده در انتخابات قلمداد کرد که می خواهند شکست خود در رقابت دموکراتیک را در خیابان جبران کنند. نگرش نخست وزیر به معترضان با دید رئیس جمهوری ترکیه به رخدادهای روزهای اخیر این کشور متفاوت است.
عبدالله گل درباره ناآرامی های این کشور می گوید: «اگر اعتراض و نقدی وجود دارد، فقط در زمان رای گیری درباره آن صحبت نمی شود. خیلی طبیعی است که نارضایتی را به شیوه ای صلح آمیز بیان کرد. این هم بخشی از دموکراسی است.»
عبدالله گل شخصیتی بسیار منعطف تر از رجب طیب اردوغان دارد. آیا شرایط بحرانی حال حاضر عرصه را برای بهره برداری ریاست جمهوری فراهم می کند؟ بهتر است نگاهی به تاریخ روابط این دو مقام بلندمرتبه ترکیه در دهه اخیر بیاندازیم.
گل و اردوغان هر دو از پایه گذاران حزب اسلامگرای میانه روی عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۱ بودند، حزبی که ریشه هایش را در حزب منحل شده رفاه، جریان سیاسی متبوع نجم الدین اربکان می یابیم.
حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۲ پیروز شد و با کسب اکثریت مطلق پارلمانی، دولت را بدون نیاز به ائتلاف با احزاب دیگر تشکیل دهد.
رجب طیب اردوغان در سال نخست حاکمیت اعتدال و توسعه به دلیل نداشتن شرایط لازم مجبور به واگذاری نخست وزیری به نفر دوم حزب، یعنی عبدالله گل شد. با این حال از سال ۲۰۰۳، رجب طیب اردوغان این مقام را از آن خود کرد و با پیروزی حزبش در انتخابات سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱، ریاست بر دولت را ادامه داد.
در همین زمان عبدالله گل به عنوان وزیر امور خارجه و سپس به مقام تشریفاتی ریاست جمهوری رسید. فردی که همیشه در سایه اردوغان بوده هیچگاه محبوبیت نخست وزیر را نداشته است با این حال از حمایت همه جانبه جنبش اسلامگرای اجتماعی «هیزمت»، جریان مذهبی تابع فتح الله گولان، برخوردار است.
این دو سیاستمدار ترک از سال ۲۰۱۱، رفته رفته از یکدیگر فاصله می گیرند. در انتخابات پارلمانی همین سال، اردوغان نام نامزدهای نزدیک به رئیس جمهوری را از لیست انتخاباتی عدالت و توسعه کنار گذاشت.
هم اکنون و در شرایط بحرانی حاضر، به نظر می رسد عبدالله گل میدان کافی برای افزایش قدرت خود را در اختیار دارد.

0 comments:

Post a Comment