به گزارش روزنامه گاردین، رئیس جمهور روسیه در جریان دو روز مذاکره در نشست گروه هشت گفت که به کناره گیری بشار اسد، همتای سوری خود تمایل دارد اگر کناره گیری وی از مسند قدرت منجر به خلأ قدرت در سوریه نشود و روندی که پس از سقوط صدام در عراق رخ داد، در سوریه نیز به وجود نیاید.
به گزارش این روزنامه دولت روسیه ضرورت حضور بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل در سوریه و بررسی موضوع استفاده نیروهای رژیم اسد از سلاح شیمیایی را پذیرفته است.
گاردین افزوده است: دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز در کنفرانس خبری خود در پایان کنفرانس گروه هشت بار دیگر از متحدان اسد خواست به این موضوع واقف باشند که یک کشور قدرتمند و دارای امنیت در جریان یک انتقال و گذار سیاسی باید حفاظت شود و در امان بماند و به مردم سوریه باید اطمینان داده شود که پس از اسد هم آینده‌ای در انتظارشان است.
بر اساس این گزارش کامرون همچنین گفت که نقطه عطف اصلی در کنفرانس گروه هشت توافق بر سر گذار و انتقال دولت و تحقیق درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه بوده است.
کامرون پس از مذاکرات گروه هشت نیز اعلام کرد که غرب کاملا معتقد است که اسد در آینده سوریه هیچ جایگاهی ندارد.
وی گفت: این یک تفکر باطل است که اسد بتواند در آینده کشورش جایگاهی داشته باشد و نقشی ایفا کند. دستان او به خون آلوده است. شما نمی‌توانید سوریه را با حضور او تصور کنید.
وی همچنین از حامیان اسد از جمله ایران و روسیه خواست تا وی را کنار بگذارند و رها کنند و بر ضرورت حضور آن‌ها در آینده سوریه تاکید کرد.
بنا بر این گزارش مقام‌های انگلیسی تاکید کردند که پوتین اعلام کرده که هیچ وفاداری و عهدی به اسد ندارد اما گفته که باید این اطمینان حاصل شود که در صورت کناره گیری اسد، اوضاع سوریه بدون حضور وی به وخامت نمی‌گذارد و مرزهای این کشور با روسیه ناپایدار نمی‌شود.
مقام‌های انگلیسی همچنین تاکید کردند که مخالفان سوری همچنان برای دستیابی به پیشرفت فعالیت و همکاری می‌کنند. اما تا کنون برای توافق در مورد کنفرانس جدید صلح توافق نکرده‌اند.