• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 27, 2013

اعتراضات مردمی نتیجه داد: توقف عملیات تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر+عکس

Posted by UNITY4IRAN On 2:09 PM No comments

ندای سبز آزادی: در پی تجمع تعدادی از فعالان و دوستداران محیط زیست و اعتراض به تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر در برابر ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر، عملیات تخریب این باغ صدساله متوقف شد.
«هومان خاکپور»، دیده بان طبیعت بختیاری با اعلام این خبر به CHN گفت که در پی تجمع اعتراضی دوستداران محیط زیست به تخریب باغ گیاه شناسی که در راستای اجرای نامه استانداری به فرمانداری نوشهر مبنی بر اجرای مصوبه دولت دهم برای ساخت راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی، قرار بود امروز، ۵ تیرماه آغاز شود، عملیات تخریب باغ گیاهشناسی متوقف شد.
«حر منصوری»، دیده بان طبیعت میانکاله که در این تجمع حضور داشت،گفت: «پس از صدور نامه مذکور از استانداری مازندران، فعالان زیست محیطی و سازمان های مردم نهاد از سراسر کشور، نسبت به این نامه استانداری مازندران اعلام اعتراض کرده و اقدام به برگزاری یک کمپین اینترنتی حمایتی از این باغ کردند.»
به گفته او، طی این تجمع فعالان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد با در دست داشتن پلاکارد هایی با عناوین "نگذارید بمیرد جنگل – هر انسان = یک درخت و..." مخالفت خود با تخریب بزرگترین و با ارزشترین ذخیره ژنتیکی کشور و خاورمیانه اعلام کردند.
این تجمع در سکوت و رعایت کامل قوانین جاری کشور به دور از هر گونه گرایش و حاشیه غیر زیست محیطی توسط تجمع کنندگان و همکاری کامل با پلیس و حمایت و حضور پر رنگ مردم بومی منطقه نوشهر در ساعت ۱۲:۲۰ ظهر به پایان رسید. در آخر پیش از اعلام پایان تجمع، یک بیانیه به امضا تمامی شرکت کنندگان رسید و به مراجع ذی صلاح برای پیگیری درخواست ارائه شد.
باغ اکولوژی نوشهر ۳۵ هکتار مساحت دارد و تاسیس آن به سال ۱۳۱۰ برمی گردد. در این باغ درختانی وجود دارد که تا ۲۰۰ سال عمر دارند. افزون بر کارکرد موزه‌ای باغ و داشتن پایه‌هایی کهنسال از بلند مازو، نمدار، توسکا و ممرز؛ تنها پایه بلوط چوب‌پنبه در ایران، قدیمی‌ترین پایه‌های دارتالاب و ژینکو در کشور در این باغ موجود است. به علاوه، ۲۵ گونه کاج و حدود ۳۰ گونه اکالیپتوس هم در این عرصه ۳۵ هکتاری وجود دارند؛ عرصه‌ای که به دلیل حساسیت بی‌مانند و ارزش بالا به عنوان یک اثر ملی به شماره ۱۷۷۹۵ در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ثبت شده است. همچنین این باغ تنها مکانی در جهان است که که دو گونه جدید و منحصر به فرد، یعنی اسپیره نوشهری و افرای مازندرانی به‌ طور همزمان در آن زیست می‌کنند.

0 comments:

Post a Comment