• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 26, 2013

کاخ سفید: اوباما و کرزی به مذاکره با طالبان پایبندند

Posted by UNITY4IRAN On 1:17 PM No comments

رادیو آلمان: روسای جمهوری آمریکا و افغانستان همچنان به مذاکره صلح با طالبان متعهدند. باراک اوباما و حامد کرزی در تماسی ویدئویی تصریح کردند که روند مذاکرات صلح و آشتی به رهبری افغانستان راهی مطمئن برای پایان دادن به خشونت است.
کاخ سفید آمریکا روز سه‌شنبه (۲۵ ژوئن / ۴ تیر) اعلام کرد که روسای جمهوری ایالات متحده و افغانستان همچنان به مذاکره صلح با طالبان پایبند ماند‌ه‌اند.
بنابر بیانیه کاخ سفید، اوباما و کرزی پشتیبانی خود را از افتتاح دفتری در دوحه در قطر با هدف گفت‌وگو بین شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان طالبان ابراز داشتند.
روسای جمهوری آمریکا و افغانستان در گفت‌وگوی ویدئویی خود همچنین تصریح کردند که روند مذاکرات صلح و آشتی تحت مدیریت افغانستان، مطمئن‌ترین راه برای پایان دادن به خشونت و تضمین ثبات و امنیت پایدار در این کشور و در منطقه است.
اوباما و کرزی در این مورد نیز توافق نظر داشتند که برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه در سال ۲۰۱۴ در افغانستان نقش و اهمیتی تعیین‌کننده در آینده این کشور خواهد داشت.
طبق اعلام کاخ سفید، انتقال امور امنیتی افغانستان به نیروهای افغان نیز از دیگر موضوعاتی بود که در تماس ویدئویی کرزی و اوباما مورد بحث قرار گرفت. نیروهای آمریکایی قصد دارند که تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند.
تأکید رهبران آمریکا و افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر سوءقصدها و حملات گوناگونی از سوی طالبان به ناامنی در افغانستان دامن زده است.
از جمله روز سه‌شنبه (۲۵ ژوئن / ۴ تیر) عده‌ای مسلح کوشیدند که شماری از مراکز سیاسی حساس در کابل، چون کاخ ریاست جمهوری افغانستان و همچنین مقر دفتر محلی سازمان سیا را مورد حمله قرار دهند. طالبان در تماس با رسانه‌های خبری خود را مسئول این حملات عنوان کرد.
تردید به نیت واقعی طالبان
حمله اخیر طالبان در حالی روی داد که فقط چند روز پیش از آن، خبر افتتاح دفتر نمایندگی طالبان در دوحه در قطر منتشر گردیده بود. عملیات مسلحانه طالبان در کابل حال تردیدها نسبت به نیت واقعی طالبان و همچنین مذاکرت آتی صلح با دولت افغانستان را تشدید کرده است.
طالبان افغانستان روز سه‌شنبه (۱۸ ژوئن / ۲۸ خرداد) دفتر ارتباط خود را با عنوان "دفتر سیاسی امارات اسلامی افغانستان" در قطر افتتاح کرده بودند.
آویختن تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" و برافراختن پرچم از سوی طالبان واکنش‌های تند دولت افغانستان را به دنبال داشت. بعدا اعلام گردید که طالبان پرچم و تابلوی خود را از دفتر دوحه برداشته‌اند.
طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زیر عنوان "امارات اسلامی افغانستان" حکومت خشونت‌باری را بر مردم افغانستان تحمیل کرده بود.

0 comments:

Post a Comment