• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 5, 2013

دنباله مذاکرات میان آمریکا و روسیه درباره سوریه به سه هفته دیگر موکول شد

Posted by UNITY4IRAN On 7:25 PM No comments

رادیو فرانسه: یک مقام بلند پایه آمریکایی درباره اجلاس امروز اظهار نظر کرد که شرکت کنندگان از این نشست "بسیار راضی" بودند. او اضافه کرد که البته کارهای زیادی باید هنوز انجام گیرد
اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل متحد و نیز اتحادیه عرب درباره سوریه عصر امروز در ژنو، پس از اتمام گفتگوهای سه جانبه اش با نمایندگان روسیه و امریکا با خبرنگاران صحبت کرد و گفت دنباله جلسه امروز به روز 25 ژوئن موکول شد. قرار شد پس از مذاکرات 25 ژوئن ، کنفرانس معروف به " ژنو دو" در ماه ژوئیه برگزار شود. کنفرانس ماه ژوئیه زیر نظر دبیر کل سازمان ملل متحد ، بان کی مون، اداره خواهد شد.
یک مقام بلند پایه آمریکایی درباره اجلاس امروز اظهار نظر کرد که شرکت کنندگان از این نشست "بسیار راضی" بودند. او اضافه کرد که البته "کارهای زیادی باید هنوز انجام گیرد."
آقای ابراهیمی به خبرنگاران توضیح داد که "بخش حساس این مذاکرات به ترکیب نیروهای سوری برای حضور در این کنفرانس مربوط می شود. چرا که این نشست بطور واقعی درباره و برای سوری هاست. نیروهای سوری برای اجلاس سه جانبه اهمیت زیادی قائل شده اند."
به روایت ابراهیمی ، هدف این مذاکرات بر سر میز آوردن تمام طرفین درگیری ها ی سوریه، بدون هیچ پیش شرطی، برای مذاکره درباره قطعنامه سی ژوئن سال 2012 ژنو است که سند اولین کنفرانس بین المللی برای سوریه محسوب می شود. بعقیده ابراهیمی نقطه حساس مذاکرات، این واقعیت است که طرفین درگیری در سوریه برای این کار آماده نیستند.
باید یادآوری کرد که اولین قطعنامه کنفرانس بین المللی ژنو همه طرف ها را بقصد بر پائی یک روند صلح دعوت می کند بدون آنکه درباره جایگاه بشار اسد حرفی بزند. اینک نیروهای اپوزیسیون، حضور اسد را در مذاکره بر نمی تابند و خواهان عزیمت او پیش از مذاکرات هستند.
ابراهیمی امروز توضیح داد که کنفرانس ماه ژوئیه در دو روز متفاوت یکی برای غیر سوری ها و دیگری برای حکومت و اپوزیسیون سوریه، و با ریاست بان کی مون تشکیل خواهد شد.
بروایت ابراهیمی، بدون نمایندگان اپوزیسیون چنین نشستی ناممکن خواهد بود. ولی در عین حال هیات نمایندگی اپوزیسیون سوریه که باید در این مذاکرات شرکت کند هنوز تشکیل نشده است.
وزرای خارجه آمریکا و روسیه در اوائل ماه مه کنفرانس امروز را پیشنهاد کرده بودند تا همایش "ژنو دو" را تدارک ببیند.

0 comments:

Post a Comment