• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

هفت نظامی گرجستان در حمله انتحاری در افغانستان کشته شدند

Posted by UNITY4IRAN On 2:00 PM No comments

بی بی سی: نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت (آیساف) تایید کرده است که در یک رویداد انفجاری در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند در جنوب افغانستان هفت نظامی گرجستانی کشته شده اند.
در یک خبرنامه آیساف از زبان ژنرال ژوزف دانفورد فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان آمده است که این سربازان روز گذشته به دنبال انفجار موتری در ولایت هلمند کشته شدند. در خبرنامه آمده است که فرمانده ناتو از تلفات روز گذشته نظامیان گرجستانی در افغانستان ابراز تاسف کرده است.
در همین حال مقام‌های ولایت هلمند در جنوب افغانستان گفته اند که این رویداد ناشی از یک حمله انتحاری بوده است که به اثر 9 نظامی دیگر هم زخمی شده اند.
عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی گفته است که یک مهاجم انتحاری موتر کامیون مملو از مواد انفجاری را به یک پایگاه نظامیان گرجستانی کوبید و آن را منفجر کرد.
آقای زواک گفته است که مواد جاسازی شده در موتر حامل انتحاری، از راه دور کنترل می‌شد.
این حمله روز گذشته، پنجشنبه ۱۶ جوزا/خرداد حدود ساعت چهار و سی دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی در مقابل یک پایگاه نظامیان خارجی روی داد.
خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که در این پایگاه متعلق به نیروهای خارجی، عمدتا نفرات ارتش آمریکایی مستقر هستند و تعداد کمی از سربازان گرجستانی هم در آن حضور دارند.
نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت، گفته اند با وجودیکه این رویداد مردم گرجستان و نیروهای بین المللی را متاثر خواهد کرد اما هیچ تاثیر بر فعالیت های آیساف و نیروهای گرجستانی در افغانستان نخواهد داشت.
ولایت هلمند از نقاط نا آرام افغانستان در جنوب است و با پاکستان مرز مشترک دارد.
رویداد مشابهی ماه گذشته در ولسوالی موسی‌قلعه هلمند، جان سه سرباز و یک افسر گرجستانی را گرفت.
گرجستان به عنوان عضو خارج از سازمان پیمان اتلانتیک شمالی آیساف، بیش از ۱۵۰۰ نیروی نظامی در افغانستان دارد که عمدتا در جنوب افغانستان مستقر هستند.
از سال ۲۰۰۴ به این سو، حدود سی تن از نظامیان گرجستان در افغانستان کشته شده اند.

0 comments:

Post a Comment