• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 23, 2013

"روحانی در نامه‌ای به رهبری بر مطیع و همراه بودن تأکید کرده بود"

Posted by UNITY4IRAN On 2:17 PM No comments

رادیو آلمان: محمدرضا باهنر می‌گوید، حسن روحانی "۷-۸ روز پیش از انتخابات" در نامه‌ای به خامنه‌ای بر "مطیع و همراه بودن" خود تأکید کرده بود. احمد خاتمی نیز پیش‌بینی کرده که حسن روحانی "اصول‌گرایانه عمل" خواهد کرد.
یکی از نایبان رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه شنبه (۲۲ ژوئن / اول تیر) از نامه‌ای سخن رانده که به ادعای او حسن روحانی پیش از شرکت در انتخابات به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است.
محمدرضا باهنر در "نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین" گفته است: «آقای روحانی ۸-۷ روز قبل از برگزاری انتخابات نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری نوشته بودند و تکرار کرده بودند که ما همواره مطیع و همراه بوده‌ایم و اکنون نیز همراه هستیم.»
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از باهنر می‌نویسد: «حسن روحانی فردی نیست که از سیاست‌های کلی نظام عدول کند و در این زمینه نگرانی وجود ندارد». باهنر بر پایه شناخت خود از روحانی، نگران نیست که رئیس دولت یازدهم جمهوری اسلامی "تحت تاثیر برخی از افراد رادیکال از سوی هر دو جناح [اصولگرایان و اصلاح‌طلبان] قرار بگیرد".
باهنر همچنین در "تحلیلی ابتدایی" مدعی شده که «روحانی ظاهرا نقاط قوت تعدادی از دولت‌های گذشته را دارد و نقاط ضعف کمتری را داراست». این ویژگی‌ای بود که رهبر جمهوری اسلامی چندی پیش از انتخابات آن را برای رئیس دولت جدید ضروری دانسته بود.
"عمل اصول‌گرایانه" حسن روحانی
خاتمی سخنان رئیس جمهوری آینده ایران در کنفرانس خبری ۲۷ خرداد را "مصاحبه‌ای اصول‌گرایانه" خوانده و در مورد "شکست اصول‌گرایان در انتخابات" گفته است: «برای ما اصول‌گرایی مهم است که روحانی نیز در عمل اصول‌گرایانه عمل و در انتخاب کابینه نیز از افراد ولایتمدار، قانونمدار و لایق و خدمتگذار استفاده می‌کند».
محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیرکل "جامعه اسلامی مهندسین"، در سخنان شامگاه شنبه حسن روحانی را نه اصلاح‌طلب دانسته بود و نه "صد درصد اصول‌گرا".
در روزهای پس از انتخابات جریان‌های مختلف سیاسی در ایران پیروزی حسن روحانی را متفاوت ارزیابی می‌کنند. مخالفان و منتقدان سیاست‌های جمهوری اسلامی روحانی را پیروز اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل می‌دانند و حمایت‌های محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی را در این راه کارساز ارزیابی می‌کنند.
جریان موسوم به اصول‌گرایی تلاش می‌کند از محمود احمدی‌نژاد فاصله بگیرد و مشکلات جاری را به حساب "افراط و تفریط"‌های او و اطرافیانش بنویسد. برخی از موضع‌گیری‌های چهره‌های شاخص این جریان به "تلاش برای مصادره روحانی به سود اصول‌گرایان" تعبیر می‌شود.
گروهی دیگر نیز فارغ از نتیجه نهایی، شرکت در انتخابات را مهم‌ترین هدف می‌دانند و آن را تحقق "حماسه سیاسی" مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی برمی‌شمرند.

0 comments:

Post a Comment