• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 17, 2013

برپایی تظاهرات سراسر کارگران در ترکیه

Posted by UNITY4IRAN On 7:50 PM No comments

یورونیوز: در پی تظاهرات سراری اعضای سندیکاهای کارگری در ترکیه، باری دیگر پلیس ضدشورش همراه با خودروهای آبپاش در مراکز شهرهای بزرگ مستقر شد.
رسانه های ترکیه شمار تظاهرکنندگان علیه دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان را بالغ بر ۸۰۰ هزار تن عنوان می کنند.
محمت اوزالپ، عضو اتحادیه سندیکا ها می گوید: «ما خواهان کشوری هستیم که بیشتر دموکراتیک باشد؛ جایی که مردم بتوانند آزادانه عقایدشان را بازگو کنند. دولت نباید فشاری بر ما وارد کند.»
دولت ترکیه برپایی هرگونه تجمع و تظاهرات را ممنوع اعلام کرده و میدان تقسیم و پارک گزی نیز در روزهای گذشته از آثار به جا مانده از معترضان پاکسازی شده است.
یکی از شهروندان استانبول درخصوص اعتراض های صورت گرفته در پارک گزی این شهر می گوید: «بیش از هر چیز دیگری، پارک گزی برای مردم به یک تصویر بدل شده است. این تصویر آزادی و مقاومت را تداعی می کند. بنابراین بستن این مکان دردی را دوا نمی کند.»
پلیس ترکیه تنها در روز یکشنبه ۴۴۱ تن را در ارتباط با درگیری های استانبول و ۵۶ تن دیگر را نیز در رابطه با ناآرامی های آنکارا بازداشت کرده است.
اعتراض های مردمی در ترکیه به هجدهمین روز رسیده و علاوه بر پنج هزار مجروح تاکنون دست کم چهار کشته برجا نهاده است. 
دولت ترکیه تهدید به استفاده از ارتش علیه معترضان کرد 
رادیو آلمان: بنا برگزارش‌ها واکنش دولت ترکیه نسبت به معترضان پارک گزی استانبول شدیدتر می‌شود. بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه تهدید کرده است که اگر به مقرراتی که پلیس گذاشته عمل نشود، برای خاموش کردن اعتراض‌ها از ارتش استفاده خواهد کرد.
واکنش صدراعظم ‌آلمان
رادیو آلمان: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نسبت به روند حوداث در ترکیه انتقاد کرد و به شبکه تلویزیونی "آرتی ال" آلمان گفت «باید به صراحت بگویم که از آن‌چه در ترکیه رخ داده است شوکه شده‌ام. وقایع ترکیه هیچ تناسبی با معیارهای ما ازآزادی تظاهرات و ‌ازادی عقیده و بیان ندارد.»
مرکل اضافه کرد که نمی‌خواهد به حکومت ترکیه هیچ اندرزی از بیرون دهد اما «از ترکیه‌ای که وارد قرن ۲۱ شده» انتظار می‌رود این را بپذیرد که مردم حق دارند نظر دیگری جز حکومت داشته باشند. او هم‌چنین به تاثیر این خشونت‌ها در میان ترک‌های مقیم آلمان اشاره کرد.
در روزها‌ی اخیر شهرهای آلمان شاهد تظاهرات وسیع ترک‌های مهاجر در حمایت از جوانان معترض در ترکیه بوده است.
هشدار وزارت خارجه آلمان به مسافران راهی ترکیه
به دنبال خشونت‌هایی که به نظر می‌رسد به سادگی در ترکیه آرام نخواهند گرفت، وزارت خارجه آلمان از همه اتباع خود در این کشور خواست که از ناآرامی‌ها دوری کنند و از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری ورزند.

0 comments:

Post a Comment