• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 5, 2013

اتهام جاسوسی به پناهجوی ایرانی در ترکیه محکوم است

Posted by UNITY4IRAN On 3:20 AM No comments

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شایان شاملو پناهجوی سیاسی در پی اعتراضات شهر آنکارا دستگیر و به جاسوسی متهم شده است. یک مقام دولتی در گفتگو با روزنامه زمان چاپ ترکیه شایان شاملو را به عاملیت سرویس های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران متهم کرده است.
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، شایان شاملو، پناهجوی سیاسی است که از تیرماه سال 1390 وارد ترکیه شده و درخواست پناهندگی خود را به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در شهر آنکارا ارائه داده بود که این درخواست از سوی این کمیساریا رد گردید. او در حالی که در تلاش بود پرونده خود را در دفتر کمیساریای پناهندگان مجدداً باز کند، در پی تظاهرات دوم ژوئن، که همچنان در بیشتر شهرهای ترکیه در جریان است، در میدان کیزل آی شهر آنکارا، دستگیر و به همکاری با سرویس اطلاعاتی ایران متهم شد.
طبق آخرین اخبار رسیده از منابع کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در آنکارا، وی پس از دستگیری به بخش امنیت پلیس شهر آنکارا و سپس به بخش اتباع خارجه برای انجام پروسه شناسایی منتقل شده است. وی پس از دو روز بازداشت در بخش اتباع خارجه، صبح امروز سه شنبه برای اخذ و ثبت اظهارات مجدداً به بخش پلیس امنیت این شهر منتقل شده است.
به گفته سیروس اردشیر از سخنگویان کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، دولت ترکیه در حالی اتهام همکاری شایان شاملو با دولت ایران و دست داشتن در آشوب های ترکیه را مطرح کرده که مراحل بازپرسی وی هنوز آغاز نشده است.
یک مقام ارشد پلیس شهر آنکارا که نامی از وی برده نشده است به روزنامه زمان می گوید: شایان شاملو با حضور در میدان کیزل آی و گون پارک، یکی از رهبران هدایت معترضین در برپایی آشوب های خیابانی بوده است که در دوربین های مدار بستۀ پلیس این امر ثابت و پس از شناسایی دستگیر شده است.
این روزنامه همچنین از بازداشت 15 تن از اتباع دیگر کشورها در شهرهای دیگر ترکیه خبر داده که تعداد زیادی از آنان ایرانی، و به ادعای این روزنامه از عوامل سرویس اطلاعاتی ایران بوده اند.
سیروس اردشیر گفت: شایان شاملو نه تنها مامور ایران نیست بلکه یک پناهجوی سیاسی است و دولت ترکیه باید او را هرچه سریعتر آزاد کرده و برای انجام امور پناهندگی مورد حمایت قرار دهد.
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در تهران و دفتر برون مرزی آن در کانادا از مقامات دولت ترکیه می خواهد به جای نسبت دادن اعتراضات مردمی و صلح آمیز مردم ترکیه به دشمنان خارجی، هرچه سریعتر این پناهنده سیاسی را آزاد کند و به حقوق مردم برای اعتراضات قانونی احترام بگذارد.
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی
سه شنبه 14 خرداد 1392

0 comments:

Post a Comment