• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

اردوغان تروریستها را به برافروختن ناآرامی در ترکیه متهم کرد

Posted by UNITY4IRAN On 9:56 AM No comments

رادیو فرانسه: رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در بازگشت از سفر آفریقا، در خصوص موضع دولتش نسبت به تبدیل پارک تاریخی "قیزی پارک" در استانبول به یک مرکز فرهنگی و تجاری تاکید کرد: این طرح که به تاریخ، فرهنگ و محیط زیست ارزش می نهد، به اجرا در خواهد آمد.
هفتمین روز از اعتراضات در ترکیه در حالی سپری می شود که تعداد قربانیان، روز پنجشنبه، به سه نفر رسید. سومین قربانی اعتراضات در ترکیه یکی از نیروهای پلیس این کشور بوده است.
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، که به منظور انجام سفری رسمی با محور توسعه روابط با آفریقا، با مقامات کشورهای مراکش، الجزایر و تونس دیدار و گفت‌وگو کرده، پس از برگزاری یک نشست خبری در فرودگاه تونس، راهی ترکیه شد.
رجب طیب اردوغان در این نشست خبری در خصوص موضع دولتش نسبت به تبدیل پارک تاریخی "قیزی پارک" در استانبول به یک مرکز فرهنگی و تجاری تاکید کرد: این طرح به تاریخ، فرهنگ و محیط زیست ارزش می نهد.
نخست وزیر ترکیه متذکر شد که دولتش با اجرای این طرح، در جهت حفاظت از حقوق اکثریت و زیبائی استانبول عمل می نماید.
رجب طیب اردوغان ضمن اعلام مقاومت در برابر خواسته معترضان، یک سازمان تروریستی و هفت خارجی را به دست داشتن در ایجاد این ناآرامیها متهم کرد.
نخست وزیر ترکیه با تاکید براینکه اجازه نخواهد داد تا یک گروه اقلیت، قوانین را بر اکثریت تحمیل نمایند، تاکید کرد که این طرح تا به انتها به اجرا در خواهد آمد.
در حالیکه دامنه اعتراضات، در غیاب رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک نیز رسید، سندیکاهای این کشور از معترضان خواسته اند تا به اعتراضات خود ادامه دهند.
گزارشهای رسیده از شهرهای ترکیه حاکی از آن است که معترضان روز پنجشنبه در انتظار بازگشت اردوغان به کشور، در خیابانها مانده و به اعتراضات ادامه دادند.
فرستاده ویژه رادیوی بین المللی فرانسه از استانبول گزارش می دهد که با وجود ادامه اعتراضات، از شدت خشونتهای میان معترضان و نیروهای پلیس کاسته شده است.
***
پس از بازگشت به ترکیه، اردوغان خواستار پایان فوری اعتراض ها شد
یورونیوز: رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پنجشنبه شب پس از یک سفر سه روزه به شمال آفریقا به ترکیه بازگشت و باری دیگر خواستار “پایان فوری” اعتراض های مخالفان دولت شد.
هزاران نفر از حامیان آقای اردوغان از حزب عدالت و توسعه، با تجمع در فرودگاه بین المللی استانبول به استقبال او رفتند و با شعارهایی چون “ اردوغان تسلیم نشو” به جنبش اعتراضی روزهای اخیر در ترکیه واکنش نشان دادند.
آقای اردوغان نیز لحظاتی پس از ترک هواپیما در مقابل آنها حاضر شد و با قدردانی از استقبالشان گفت: «برادران و خواهران گرامی، همانطور که ما به دموکراسی، به انتخابات و به خواست مردم احترام می گذاریم، انتظار داریم که در مورد ما هم این حقوق پایمال نشود.»
به این ترتیب، نخست وزیر ترکیه در میان حامیان خود باری دیگر تاکید که بر سر مواضع خود باقی مانده است و عقب نشینی نخواهد کرد و ساخت مجتمع فرهنگی-تجاری در محل پارک “گِزی” اجرا خواهد شد.
همزمان با بازگشت رجب طیب اردوغان به ترکیه، هزاران نفر از معترضان در شهرهای مختلف کشور از جمله در استانبول و آنکارا، در تجمعی مسالمت آمیز خواهان استعفای او شدند.
باری دیگر پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و خودروهای آب پاش استفاده کرد.
طی هفت روز گذشته، در درگیری میان نیروهای پلیس ترکیه و معترضان، سه نفر کشته و بیش از چهار هزار نفر زخمی شده اند.

0 comments:

Post a Comment