• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

نگرانی امارات و عربستان از امنیت نیروگاه بوشهر

Posted by UNITY4IRAN On 10:32 AM No comments

رادیو آلمان: امارات متحده عربی و عربستان سعودی در جریان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجددا نگرانی خود را در خصوص امنیت نیروگاه هسته‌ای بوشهر ابراز کردند.
ایران روسیه را مسئول تأمین امنیت این نیروگاه می‌داند.
به گفته دیپلمات‌های غربی در جریان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواستار حساسیت بیشتر ایران نسبت به امنیت نیروگاه هسته‌ای بوشهر شدند. این موضوع از سوی امارات متحده عربی و عربستان سعودی در این نشست مطرح شده است. نشست شورای حکام در وین از روز ۳ ژوئن اغاز شده و تا ۶ ژوئن ادامه دراد.
یکی از دیپلمات‌های ارشد آژانس به خبرگزاری رویترز گفت: «این دو کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی بوشهر در این نگرانی سهیم هستند.»

نیروگاه اتمی بوشهر شهریور ماه ۱۳۹۰ رسما راه‌اندازی شد اما پس از آن چندین بار فعالیتش به حالت تعلیق آمده و هرگز به صوت کامل راه‌اندازی نشده است. بعد از وقوع زمین لرزه ۳/ ۶ ریشتری فروردین ماه در شهر کاکی بوشهر که بیش از ۳۰ کشته و هزار زخمی بر جای گذاشت، کشورهای عربی نسبت به خطرهای ناشی از آسیب احتمالی به نیروگاه اتمی بوشهر در اثر زلزله هشدار دادند.
 
گزارش‌ها درباره آسیب احتمالی به نیروگاه بوشهر 
دو روز پیش دو دیپلمات غربی در گفتگو با رویترز فاش ساختند، اطلاعاتی که به صورت محرمانه و با دقت فراهم آمده، نشان می‌دهد که بدنه‌ی نیروگاه بوشهر در جریان دو یا سه زمین‌لرزه‌ی اخیر آسیب دیده است. این دیپلمات‌ها اضافه کردند حداقل در یک طرف ساختمان رآکتور، ترک‌های بلندی ایجاد شده است، اما به نظر نمی‌رسد که خطر نشت مواد رادیواکتیو وجود داشته باشد. 
با این حال گفته شده که این اطلاعات محدود است و ممکن است به جای دیگری از نیروگاه نیز آسیب رسیده باشد.
مقامات ایرانی تاکنون ادعاها در خصوص آسیب‌های احتمالی به نیروگاه بوشهر در پی زمین‌لرز‌ه‌های اخیر در حوالی استان بوشهر را رد کرده‌اند. علی اصغر سلطانیه‌، نماینده ایران در آژانس‌، روز چهارشنبه روس‌ها را مسئول امنیت نیروگاه بوشهر خواند و گفت: «ما انتظار داشته‌ایم که آنها بالاترین استانداردهای ایمنی را در ساخت این نیروگاه اعمال کنند و به همین دلیل این امر در حیطه مسئولیت آنان است.»
روسیه که سازنده این نیروگاه است، هر گونه آسیب وارده به این نیروگاه را رد کرده و گزارش‌های اخیر در این خصوص را تکذیب کرده است.

یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس، روز دوشنبه همین هفته در یک کنفرانس خبری گفت: «تأمین امنیت نیروگاه بوشهر مسئولیت ایران است و ما از دلیل توقف فعالیت‌های این نیروگاه اطلاعی نداریم.»

ابتدای امسال آژانس در گزارشی فاش ساخته بود که مقامات ایرانی بدون ذکر جزئیات به بازرسان این سازمان در خصوص بسته شدن این نیروگاه اطلاع داده ‌بودند.

هر چند کشورهای غربی ظن آن دارند که ایران در حال تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای است، اما حساسیت کمتری نسبت به نیروگاه هسته‌ای بوشهر وجود دارد و تمرکز جامعه بین‌الملل بیشتر معطوف به نیروگاه‌هایی است که به استناد گزارش‌های آژانس، عملیات غنی‌سازی اورانیوم در آنها فراتر از سطح مورد نیاز برای تأمین سوخت نیروگاه‌های اتمی غیرنظامی است.

در حال حاضر ایران تنها کشور دارنده نیروگاه اتمی است که در پیمان امنیت هسته‌ای متشکل از ۷۵ کشور جهان عضویت ندارد. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بر پیوستن ایران به این کنوانسیون پافشاری می‌کنند که این تلاش‌ها تا کنون بدون نتیجه باقی مانده است.

0 comments:

Post a Comment