• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 4, 2013

شبح انتخابات ۸۸ و سنگینی فضای انتخابات ۹۲

Posted by UNITY4IRAN On 10:16 AM No comments

رادیو آلمان: فضای انتخابات پیش رو حداقل تا این لحظه شباهتی با فضای هفته‌های قبل از انتخابات ۱۳۸۸ ندارد. با این حال شبح انتخابات پیش هنوز آرام نگرفته است. آیا انتخابات این دور می‌تواند فضای سنگین حاکم بر جامعه ایران را بشکند؟
سخنرانی روز یازدهم خردادماه حسن روحانی در حسینیه جماران تهران که در آن گفت «فضای امنیتی را باید بشکنیم»، شعارهای طرفداران او که برای آزادی زندانی سیاسی داده شد، بلند کردن تصاویر رهبران جنبش سبز و شعار درود بر موسوی کافی بود تا موجی از تهدید علیه نامزدهای انتخاباتی اصلاح‌طلب به راه بیافتد.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با اشاره به سخنرانی یادشده هشدار داد: «یکی از تعهدات کاندیداها این است که نباید پیرو فتنه ۸۸ باشند». اسماعیل احمدی‌مقدم اعلام کرد که اگر ستادهای انتخاباتی نتوانند «مراقبت‌های لازم را انجام دهند» نیروی انتظامی وارد عمل می‌شود.
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل ایران، نیز امروز (دوشنبه ۱۳ خرداد) به خبرگزاری فارس گفت که قوه قضائیه با "جرم انتخاباتی" برخورد می‌کند و توصیه کرد که «نامزدها و هواداران‌شان دردسر درست نکنند».
آیا حکومت ایران تا این حد نگران تکرار "فتنه ۸۸" است یا در چند شعار و تصویر، ظرفیت بلند شدن موجی وسیع را می‌بیند؟ آن‌هم در شرایطی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض انتخابات قبل، در حصر خانگی هستند و خبرهایی از رایزنی‌های پشت پرده برای ائتلاف محمدرضا عارف و حسن روحانی منتشر شده است.
فضای انتخابات در روزهای آینده به کدام سو کشیده می‌شود؟ این سوال را از محمد رهبر، روزنامه‌نگار در نروژ، و ملیحه محمدی، تحلیلگر سیاسی در آلمان، پرسیدیم. 
"نه کارنامه رفسنجانی، نه محبوبیت خاتمی" 
محمد رهبر معتقد است که بحث انتخابات ۱۳۸۸ حتی بیشتر از انتخابات پیش‌رو گرم است و اگر بتواند در گستردگی پس از انتخابات پیشین به وجود بیاید، حکومت ایران قادر به سرکوب آن نیست.
با این حال به نظر او نیرویی که پشت سر هاشمی رفسنجانی یا محمد خاتمی می‌توانست جمع شود، به دنبال حسن روحانی یا محمدرضا عارف نخواهد رفت. او می‌گوید این دو فاقد کارنامه رفسنجانی و محبوبیت خاتمی هستند و قادر نخواهند بود "موج" ایجاد کنند.
به نظر محمد رهبر این نیز مهم است که «آیا هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی تمام قد پشت یکی از این کاندیداها می‌آیند یا نه و این که نامزد مورد نظر آن‌ها می‌تواند جسارت کند، دل به دریا بزند و از برخی خطوط قرمز حاکمیت رد شود و پیه این را به تن بمالد که ممکن است عاقبت موسوی و کروبی را پیدا کند، یا نمی‌تواند.»
او می‌گوید: «اگر قرار است به این دو نفر امیدی بسته شود و این امید به ناامیدی تبدیل شود، بهتر است که اصلاح‌طلبان فراتر از انتخابات بایستند و به یک مرزبندی شفاف و استوار با حاکمیت برسند.» 
"مردم به امید تغییر می‌‌آیند" 
ملیحه محمدی معقتد است که اکثریت مردم «به امید ایجاد تغییر پا به میدان می‌گذارند، حتی تغییراتی جزیی». به گفته او «گروهی که با عکس رهبران مخالفان به صحنه می‌آیند، اکثریت نیستند و به همین دلیل هم منجر به ایجاد تنش در جامعه نخواهند شد».
محمدی می‌افزاید: «بخش زیادی از مسایل ۸۸ لاینحل مانده است که باید در طول زمان حل شود و محافظه‌کاری منطقی مردم متوجه این مسئله هست».
به نظر میلحه محمدی، روحیه‌ای که می‌خواهد در انتخابات شرکت کند می‌خواهد از شدت صدماتی که بعد از انتخابات پیشین به ایران وارد شده، کم کند و این روحیه اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهد. او می‌گوید مردم با شرکت در انتخابات نشان می‌دهند که همیشه حضور دارند و اعلام می‌کنند که «بدون ما نمی‌توانید انتخابات برگزار کنید یا به هیچ اقدام سیاسی بزرگی دست بزنید. این حرفی است که به اقتدارگرایان حاکم می‌زنند. اگر آرای روحانی یا عارف حتی خوانده نشود یا به کمی آقای کروبی خوانده شود، جامعه آن را باور نمی‌کند. و اگر ۱۵ میلیون اعلام شود، یعنی این که آن جنبشی که می‌گفتند مرده، زنده است».

0 comments:

Post a Comment