• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

ترکیه: دو شهروند ایرانی در جریان اعتراض‌ها دستگیر شده‌اند

Posted by UNITY4IRAN On 10:18 AM No comments

رادیو آلمان: معمر گولر وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که در جریان اعتراض‌ها در این کشور تاکنون هفت تبعه خارجی دستگیر شده‌اند. به گفته‌ی وزیر کشور ترکیه دو شهروند ایرانی در بین دستگیرشدگان هستند.
معمر گولر، وزیر کشور ترکیه روز پنجشنبه (۶ ژوئن/ ۱۶ خرداد) اعلام کرد که در جریان اعتراض‌ها در استانبول و آنکارا هفت تبعه خارجی به اتهام ایجاد ناآرامی دستگیر شده‌اند.
بر اساس گزارش پلیس ترکیه، دستگیرشدگان دو ایرانی، یک آلمانی، دو فرانسوی، یک یونانی و یک آمریکایی هستند. رسانه‌های ترکیه اتهام این افراد را تحریک تظاهرکنندگان در این کشور اعلام کرده‌اند. 
سفیر ایران در ترکیه: شهروند ایرانی دستگیرشده ‌‌‌آزاد شده است 
در همین حال خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا به نقل از علیرضا بیگدلی سفیر ایران در ترکیه اعلام کرده است که شهروند ایرانی بازداشت شده آزاد شده است.
سفیر ایران در ترکیه گفت که از موضوع دستگیری شهروند ایرانی از طریق رسانه‌های ترکیه اطلاع یافته است. بیگدلی در این گفت‌وگو توضیحی درباره گفته وزیر کشور ترکیه مبنی بر دستگیری دو شهروند ایرانی نداد. جمهوری اسلامی پیش‌تر دخالت این کشور در ناآرامی های ترکیه را رد کرده بود.
سفیر ایران در ترکیه همچنین با توجه به ناآرامی‌ها در ترکیه خطاب به شهروندان ایرانی ساکن در این کشور گفت: «از تمامی ایرانیان، به ویژه دانشجویان، گردشگران و ایرانیانی که مجبور به سفر به ترکیه هستند، خواستار عدم تردد در محل درگیری‌ها در شهرهای مختلف این کشور و مناطقی که پلیس تردد را در آن محل‌ها محدود کرده است، هستم.»
از سوی دیگر وزیر کشور ترکیه ادعای رسانه‌های این کشور مبنی بر این که افراد دستگیرشده دارای گذرنامه دیپلماتیک بوده‌اند را رد کرده است.
معمر گولر همچنین تایید کرد که در جریان ناآرامی‌های اخیر در ترکیه ۹۱۵ تن زخمی شده‌اند. وی افزود حال چهار تن وخیم گزارش شده و هشت تن دیگر تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند. کانون پزشکان ترکیه اما تعداد زخمی‌ها در جریان اعتراض‌ها در این کشور را بیش از چهار هزار نفر اعلام کرده است.
به گزارش رسانه‌ها، در جریان اعتراض‌ها در شهرهای ترکیه تاکنون چهار تن نیز جان خود را از دست داده‌اند. وزیر کشور ترکیه خسارت های برآورد شده را تاکنون بیش از ۲۸ میلیون یورو اعلام کرد.
اعترض‌های چند روز اخیر در شهرهای ترکیه از استانبول و از پارک "گزی" در نزدیکی میدان تقسیم آغاز شد. اقدام دولت برای کندن درختان پارک گزی برای احداث یک متجمع تجاری-فرهنگی با مقاومت جمع کوچکی از طرفداران محیط زیست مواجه شد. رفتار خشونت‌آمیز پلیس با هوداران محیط زیست آتش اعتراض‌های گسترده‌ای را دامن زد که در چند روز گذشته در ده‌ها شهر جریان داشت.

0 comments:

Post a Comment