• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 28, 2013

دادگاهی در آمریکا ۲ ایرانی را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد

Posted by UNITY4IRAN On 10:44 AM No comments

دادگاهی در آمریکا ۲ ایرانی را به اتهام پولشوئی و انتقال کمتر از ۲ میلیون دلار پول به ایران به تحمل ۲۰ سال زندان و پرداخت ۵۰۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی المانیتور، یک هیئت منصفه فدرال در اورگان آمریکا روز پنجشنبه یک پزشک اورولوژیست و همسرش را به انجام 1.8 میلیون دلار پولشویی برای ایران و نقض تحریم های آمریکا علیه این کشور محکوم کرد.
بر اساس این گزارش حسین لاهیجی، و همسرش روز پنجشنبه در یک دادگاه فدرال در پورتلند به تبانی برای فریب دادن دولت آمریکا و انجام پول شویی محکوم شدند.
این حکم پس از بیش از دو روز مذاکره در خصوص این محاکمه 13 روزه صادر شد. این زن و شوهر هر کدام به تحمل 20 سال زندان و پرداخت 500 هزار دلار جریمه محکوم شده اند. جلسه استماع این حکم برای روز 19 نوامبر تعیین شده است.
در کیفرخواست 26 صفحه ای که در سال 2010 تنظیم شده، نام این دو نفر به عنوان دریافت کنندگان معافیت از پرداخت مالیات به دولت فدرال به دلیل کمک به یک بنیاد خیریه در پورتلند که کمک هایی را به سایر موسسات خیریه در ایران ارسال می کند، ذکر شده است.
بر اساس این کیفرخواست، لاهیجی 50 ساله و همسر 36 ساله اش بیش از 1.8 میلیون دلار کمک خیریه به بنیاد کودک انجام داده اند. این پول به حساب هایی در بانک های ایرانی ارسال شده که تحت کنترل این زن و شوهر بوده است.
به گفته مقامات قضایی، پول تحت عملیات پولشویی برای انجام سرمایه گذاری و پرداخت برای انجام خدمات و خرید دارایی در ایران مورد استفاده قرار گرفته که نقض تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران به شمار می رود.
علاوه بر اتهامات مطرح شده در این کیفرخواست، سوابق دادگاه فدرال نشان می دهد که لاهیجی و همسرش همچنین با اتهاماتی در زمینه فریب خدمات بهداشت و درمان مواجه اند که در سال 2011 در دادگاهی در هیوستون مطرح شده است.
در این پرونده همچنین از شخصی به نام مهرداد یثربی به عنوان شریک نام برده شده که در سال 2012 مرتکب یک مورد فریب دولت آمریکا شده و به 5  سال حبس تعلیقی و پرداخت 50 هزار دلار جریمه محکوم شده است.
یثربی ریاست بنیاد کودک را برعهده دارد، که گفته می شود لاهیجی و همسرش از آن برای عملیات پولشویی استفاده کرده اند.
در کیفرخواست مطروحه گفته شده که ظاهرا یثربی پول را برای تهیه مواد غذایی و کمک به پسرعمویش و یک بانک تحت کنترل دولت ایران ارسال کرده است.
به گفته مقامات قضایی آمریکا، یثربی و بنیاد کودک در فاصله سال های 2005 تا 2011 از طریق یک حساب بانکی در سوئیس مبلغ 5.4 میلیون دلار  پول انتقال داده است. این مبلغ در حسابی نزد بانک ملی ایران سپرده گذاری شده است.
بر اساس این گزارش، در واقع این پول که به عنوان کمک به بنیاد کودک اهدا شده بود، به ایران انتقال داده شده و از طریق خرید کالاهای صادراتی و محصولات کشاورزی که نقض قوانین آمریکا محسوب می شود، سرمایه گذاری شده است.
بنیاد کودک در سال 1994 تاسیس شده و همچنان به ارسال پول به ایران ادامه می دهد.

0 comments:

Post a Comment