• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 30, 2013

بازدید اوباما از سلول ماندلا در زندان جزیره روبن

Posted by UNITY4IRAN On 3:03 PM No comments

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، در جریان سفر خود به آفریقای جنوبی، امروز وارد شهر "کیپ‌تاون"* شد. همچنین قرار است اوباما از زندان سابق جزیره "روبن"*، جایی که نلسون ماندلا در آن زندانی بوده بازدید کند.
باراک اوباما، همراه با همسر و دو دخترش، ساعت یازده و نیم صبح به وقت محلی وارد شهر "کیپ تاون"*، دومین شهر پرجمعیت آفریقای جنوبی شد.
قرار است اوباما امروز از زندان سابق جزیره روبن* و سلولی که نلسون ماندلا در آن زندانی بوده بازدید کند.
این مبارز پیشین علیه آپارتاید و رییس جمهور سابق  آفریقای جنوبی، در سال 1963 بمدت ٦ هفته و از ژوئیه 1964 تا مارس 1982 به مدت ١٨ سال، در این زندان بوده است؛ وی پیش از آنکه در سال 1990 آزاد شود، به زندان‌های دیگر منتقل شد.
وضعیت جسمی ماندلای ٩٥ ساله که در مجموع ٢٧ سال از عمر خود را در زندان سپری کرده، از سه هفته پیش رو به وخامت گذاشت و حال وی در سه روز گذشته بحرانی گزارش شده است.
جاکوب زوما- رییس جمهور آفریقای جنوبی، شب گذشته هنگام ضیافت شامی که به افتخار همتای آمریکایی خود برگزار کرده بود، گفت: «من خوشحالم که شما به بازدید از خانه سابق من در جزیره روبن خواهید رفت.»
آقای زوما نیز مثل ماندلا در زندان این جزیره به مدت ده سال زندانی بوده است.
همچنین قرار است آقای اوباما امروز در شهر کیپ تاون به دیدار دزموند توتو- اسقف اعظم و از فعالان صلح و رهبران جنبش آپارتاید آفریقای جنوبی که در سال ۱۹۸۴ برنده جایزه نوبل صلح شد، برود.
و در نهایت سفر رییس جمهور آمریکا به شهر کیپ تاون با سخنرانی در دانشگاه شهر کیپ تاون به پایان می‌رسد.
اوباما در این سخنرانی خود که مهم‌ترین سخنرانی وی در سفرش به آفریقای جنوبی ارزیابی شده، از یک پروژه عمرانی رونمایی خواهد کرد.
قرار است در یک برنامه پنج ساله، ٧ میلیارد دلار برای دوبرابر کردن دسترسی مردم کشورهای جنوب صحرای آفریقا به برق اختصاص یابد؛ بر اساس گزارش‌ کاخ سفید، بیش از دو سوم مردم این کشورها، از دسترسی به الکتریسیته محروم هستند، همچنین این محرومیت، شامل ٨٥ درصد ساکنان مناطق روستایی این کشورها می‌شود.

0 comments:

Post a Comment