• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 6, 2013

آمریکا: ایران و حزب‌الله نیروهای خود را از سوریه خارج کنند

Posted by UNITY4IRAN On 9:49 AM No comments

رادیو آلمان: ایالات متحده آمریکا حمله ارتش سوریه به شهر قصیر را محکوم و اعلام کرد که نیروهای بشار اسد در تسخیر این شهر به پشتیبانی نیروهای حزب‌الله لبنان و ایران نیاز داشته‌اند. کاخ سفید از حزب‌الله و ایران خواست از سوریه خارج شوند.
جی کارنی، سخنگوی رئيس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۵ ژوئن (به وقت محلی) در واشنگتن حمله نیروهای هوادار بشار اسد برای بازپس‌گیری شهر قصیر از شورشیان سوریه را سخت محکوم کرد و گفت این تهاجم "قربانیان غیرنظامی بیشمار و رنج فراوان" به همراه داشته است.
به گفته کارنی آشکار است که ارتش بشار اسد در تسخیر دوباره شهر از نظر استراتژیک مهم قصیر به پشتیبانی نیروهای نظامی حزب‌الله لبنان و ایران نیاز داشته است. وی بار دیگر از حزب‌الله لبنان و ایران خواست جنگجویان خود را فوری از سوریه خارج کنند.
سخنگوی رئيس‌جمهوری آمریکا همچنین از دولت بشار اسد خواست که به سازمان‌های امداد اجازه سفر به قصیر دهد تا به مجروحان این حمله کمک کنند. 
"نقض تمامیت ارضی لبنان" 
به گفته کارنی، این حمله ارتش سوریه که در تداوم خود با خدشه‌دار کردن مرز لبنان و هجوم به شهری مرزی واقع در خاک این کشور همراه بوده است، "نقض آشکار" حاکمیت و استقلال لبنان است. سخنگوی باراک اوباما خاطر نشان ساخت که ایالات متحده آمریکا از امنیت، ثبات و حاکمیت لبنان پشتیبانی می‌کند.
روز چهارشنبه ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای نظامی حزب‌الله پس از هفته‌ها جنگ موفق شد کنترل شهر کوچک قصیر در نزدیکی مرز لبنان را به دست آورد. این شهر از نظر استراتژیک مهم که در مسیر دمشق به سواحل مدیترانه قرار دارد و ساکنان آن عمدتا علویان وفادار به رژیم بشار اسد هستند، حدود یک سال پیش به دست شورشیان سوری افتاده بود.
ارتش بشار اسد در تاریخ ۱۹ ماه مه حمله برای بازپس‌گیری این شهر را آغاز کرد و بی‌توجه به ده‌ها هزار غیرنظامی ساکن در آنجا با جنگنده‌‌‌‌‌ها و آتش توپخانه از هوا و زمین این شهر را هدف قرار داد. سرانجام کنترل قصیر دیروز چهارشنبه (۵ ژوئن/ ۱۵ خرداد) به دست نیروهای ارتش سوریه افتاد. 
هشدار در مورد سرنوشت ساکنان قصیر 
اکنون اپوزیسیون سوریه در مورد خطر کشتار جمعی در قصیر هشدار می‌دهد. ناظران حقوق بشر سوریه به سرنوشت صدها نفری اشاره می‌کنند که هنوز در قصیر بسر می‌برند. به گفته مخالفان رژیم اسد، نیروهای شورشی شب چهارشنبه از قصیر عقب‌نشینی کرده‌اند، زیرا مهمات کافی برای ادامه پایداری خود نداشته‌‌اند.
نبرد بر سر شهر قصیر در جنگ داخلی سوریه نقطه عطفی به‌شمار می‌رود. در پیکار بر سر قصیر برای نخستین بار نیروهای شیعه حزب‌الله لبنان اعلام کردند که به پشتیبانی از رژیم بشار اسد وارد جنگ شده‌اند. در پی آن شورشیان نیز نیروهای خود را برای گسیل به این شهر بسیج کردند.
در این میان فرستنده آمریکایی "CNN" به نقل از مقامات پنتاگون گزارش داد که سه کشتی جنگی روسی در شرق دریای مدیترانه دیده شده‌اند. سرویس‌های مخفی آمریکا محتمل می‌دانند که محموله این کشتی‌ها جنگ‌افزار برای رژیم بشار اسد است. ممکن است ادوات سیستم مناقشه‌برانگیز پدافند موشکی "اس ۳۰۰" نیز جزو محموله این کشتی‌ها باشند.
به گفته سازمان ملل، جنگ داخلی در سوریه تاکنون بیش از ۸۰ هزار قربانی برجای گذاشته است.

0 comments:

Post a Comment