• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 10, 2013

احتمال تحریم انتخابات از سوی احمدی ‌نژاد

Posted by UNITY4IRAN On 10:55 AM No comments

خبرگزاری مهر: اصرار احمدی نژاد و دولت بر نماینده نداشتن در انتخابات ریاست جمهوری 92 موضوعی است که این روزها با واکنش های مختلفی روبه رو شده است.
اما آیا واقعا احمدی نژاد به هیچ کاندیدایی در انتخابات پیش رو فکر نمی کند؟
«هیچکس کاندیدای دولت نیست و من به عنوان یک عضو کابینه بعید می دانم در این زمینه کاندیدایی وجود داشته باشد.»حدود یک ماه پیش، وقتی وزیر علوم، در حاشیه ی حضور در مراسم تقدیر از ستادهای راهیان نور، این جمله ها را در جواب یک خبرنگار گفت، کسی گمان نمی برد این جمله ها دوباره تکرار شود.
به ویژه وقتی که تنها کاندیدای مورد حمایت شخص محمود احمدی نژاد یعنی «اسفندیار رحیم مشایی» هم نتوانست از فیلتر شورای نگهبان بگذرد و ردصلاحیت شد. حالا اما در حالی که بیشتر نگاه ها متوجه دیدگاه های نزدیک یکی از کاندیداها با دولت دهم است، او اصرار دارد کاندیدای دولت نیست و دولت هم او را کاندیدای خود نمی داند. نکته ای که امروز هم یک روزنامه نزدیک به احمدی نژاد و مشایی، در یادداشتی برآن پافشاری کرد.
«جلیلی کاندیدای نظام هم نیست، چه برسد به احمدی نژاد!»
روزنامه «شهروند» که زیرنظر «ابوالحسن فقیه» رئیس جمعیت هلال احمر و از نزدیک ترین افراد به مشایی و احمدی نژاد اداره می شود، در یادداشتی که امروز در این روزنامه منتشر شد، به این سئوال پاسخ داده است که چرا جلیلی نمی تواند کاندیدای احمدی نژاد باشد؟
نویسنده در بخشی از این یادداشت نوشته است: «برای جواب این سوال یك نشانه محكم كافی است و آن دلیل را باید مواضع فرهنگی جلیلی در مناظره روز چهارشنبه دانست. اگر جلیلی مانند دیگر كاندیداها از ارائه دقیق گفتمان اقتصادی خود سرباز می‌زند اما متاسفانه با ارائه گفتمان فرهنگی خود فضا را برای مانور رقیبش فراهم ساخت وناپخته‌ترین نظریات در فضای فرهنگی كشور را به نام اصول‌ گرایی ارایه داد به طوری كه اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان حاضر در جلسه بهترین بهره را از ظرفیت ایجاد شده بردند. نگاه تحكمی به هنر وتنزل سینما به وسیله‌ای برای پیشبرد اهداف هسته‌ای و ادعای فرهنگ‌سازی برای مردم به منظور هدایت آنها و عدم احترام به فرهنگ عمومی و نادیده گرفتن فرهنگ باستانی به تمامی تضاد كامل با دیدگاه فرهنگی تیم احمدی ‌نژاد است.
بنابراین اگر سعید جلیلی قرابتی با احمدی ‌نژاد داشت حداقل از مشاوره ۵ دقیقه‌ای مشاوران فرهنگی احمدی‌نژاد بهره می‌گرفت و از بیان چنین مواضع ناپخته‌ای محذور می ‌شد.سعید جلیلی بر خلاف تمام اخباری كه همچنان توسط رسانه‌ها منتشر می‌شود نه تنها گزینه احمدی‌نژاد نیست بلكه با قطعیت می‌توان گفت گزینه نظام هم نمی‌تواند باشد.» اما آیا دولت و شخص محمود احمدی نژاد در سکوت کامل،فقط نظاره گر رقابت انتخاباتی رقبایشان هستند.
سکوت عجیب دولت
همه این ها در حالی است که بعید به نظر می رسد دولت برای انتخابات یازدهم بی برنامه باشد. رفتار این چندماهه احمدی نژاد و مشایی و اظهارنظرهای این دو و نزدیکانشان در کنار فعالیت ستادهای «زنده باد بهار» نشان می دهد که دولت با چراغ خاموش در رقابت های انتخاباتی شرکت کرده است.
همراهی مشایی با احمدی نژاد در همه سفرهای چندوقت اخیر و بازی تکراری «تکان دادن پرچم» توسط این دو در کنار حضور احمدی نژاد و حمایت تمام عیار او در روزی که اصرار داشت به مرخصی آمده و سمت حقوقی «رئیس جمهور» را فقط همین یک روز ندارد، در کنار اصرار او به ادامه دار بودن سیاست ها و دولتش نشان می دهد که نمی توان احمدی نژاد را نظاره گر رقابت انتخاباتی رقبایش دانست.
به ویژه وقتی تندترین انتقادها به سیاست ها او و دولتش در مناظره ها مطرح می شود. با این وجود رحیم مشایی همچنان بر کناره گرفتن دولت از رقابت انتخاباتی تاکید دارد:«دولت بنا ندارد در فعالیت‌های انتخابات ورود پیدا کند چون این موضوع به نفع روند خدمتگزاری دولت که همچنان توصیه همه مسئولان در همه سطوح بوده است، نیست.»
با این وجود به نظر می رسد حرکت آرام و بی سروصدای دولت و شخص احمدی نژاد با قدرت ادامه خواهد داشت و او دست کم تا پایان اعلام نتایج انتخابات و پیروزی فرد مورد حمایتش، نامزد مورد نظر خود را علنی نخواهد کرد. چرا که در صورت شکست احتمالی کاندیدای مورد حمایت احمدی نژاد، او به راحتی می تواند حمایتش را تکذیب کند و در صورت پیروزی او بدون کوچکترین چالش به هدفش یعنی ادامه تصدی بر قوه مجریه خواهد رسید.
اما آیا واقعا آن طور که احمدی نژاد و نزدیکانش می گویند، او هیچ مهره ای بین این 8 نامزد نخواهد داشت، برای پاسخ به این پرسش، کافی است دنبال پاسخ یک پرسش دیگر باشید: «آیا احمدی نژاد رای سفید به صندوق خواهد انداخت؟»
جمعه پیش رو، می توان پاسخ این پرسش را به روشنی گرفت.

0 comments:

Post a Comment