• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 18, 2013

پلیس ترکیه دهها تن را در رابطه با ناآرامی ها بازداشت کرد

Posted by UNITY4IRAN On 7:24 PM No comments

رادیو فرانسه: در ادامه ناآرامی های ترکیه، پلیس این کشور بامداد امروز سه شنبه، شماری از اعضای گروههای چپ ترکیه را در استانبول بازداشت کرد. در همین حال رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه امروز اعلام کرد دمکراسی در این کشور با آزمون جدیدی روبرو شده و از آن پیروز به‌درآمده است .
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نزدیک به ٩٠ تن از اعضای حزب سوسیالیست سرکوب شدگان، گروه کوچکی که در تظاهرات کنونی فعال هستند، شامل بازداشت شدگان هستند.
رسانه های ترکیه نیز گزارش داده اند یک خبرگزاری متعلق به این گروه توسط پلیس مسدود شده است.
گفته میشود پلیس ترکیه افراد دیگری را در آنکارا و سایر شهرهای ترکیه دستگیر کرده است، در حالیکه پیشتر از این، شمار دستگیرشدگان تظاهرات روز یکشنبه گذشته در استانبول و آنکارا به ٦٠٠ نفر میرسید.
یک روز بعد از بی نتیجه ماندن فراخوان اعتصاب از سوی دو سندیکای بزرگ ترکیه در حمایت از تظاهرکنندگان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه امروز اعلام کرد دمکراسی در این کشور با آزمون جدیدی روبرو شده و از آن پیروز به‌درآمده است.
وی افزود تجمعات چندین هزار نفری طرفداران حزب عدالت و توسعه در استانبول و آنکارا در روزهای گذشته نیز، موجب «خنثی شدن توطئه خائنان و همدستان خارجی آنان » علیه کشورش شده است.
نخست وزیر ترکیه همچنین از اقدامات نیروهای پلیس علیه تظاهرکنندگان دفاع کرده و گفت دولتش ظرفیتهای عملیاتی این نیروها را تقویت خواهد کرد.
وی هشدار داد که در برابر افراد و گروههایی که دست به اقدامات خشونت آمیز بزنند، کوچکترین تحملی نشان نخواهد داد.
در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارشهای منتشر شده در رسانه های ترکیه مبنی بر دخالت سازمانها و یا شهروندان آمریکایی در ناآرامی های ترکیه گفت این اتهامات را رد می کند.
جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن تلاشهای خود را بر خویشتنداری و فراخوانها برای بازگشت آرامش در ترکیه متمرکز کرده است.
این در حالیست که از هنگام آغاز تظاهرات در ترکیه، جوبایدن، معاون رئیس جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا چندین بار اظهار نظر کرده و دولت ترکیه را بدلیل خشونت بیش از حد پلیس در برابر تظاهرکنندگان مورد انتقاد قرار داده اند.

0 comments:

Post a Comment