• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 29, 2013

معاون نیروی انتظامی: نگاه ما به دانشجویان امنیتی نیست

Posted by UNITY4IRAN On 2:25 PM No comments

رادیو آلمان: معاون اجتماعی نیروی انتظامی مدعی شد که پلیس در این دوره بهترین تعامل را با دانشجویان داشته و نگاهی "آکادمیک و اجتماعی" به دانشجویان دارد. این در حالی است که سرکوب و فشار به دانشجویان شدت گرفته است.
سعید منتظرالمهدی، معاون اجتماعی نیروی انتظامی تهران، در گفت‌وگویی با خبرگزاری "مهر" مدعی شد که پلیس ایران به دانشجویان و فعالیت‌های آن‌ها نگاه امنیتی ندارد. این مقام مسئول در نیروی انتظامی گفت که نگاه پلیس به دانشجویان کاملا "آکادمیک" و "اجتماعی" است.
منتظرالمهدی که مدعی شد دوره‌ی مسئولیت آن‌ها "بهترین دوران تعامل نیروی انتظامی و دانشجویان" است، تاکید کرد:«مردم خودشان می‌توانند قضاوت کنند و فکر نمی‌کنم تاکنون چنین فضای تعاملی بین پلیس و دانشجویان وجود داشته باشد.»

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با تاکید بر این‌که دانشجو باید "دانش‌پژوه" باشد، اضافه کرد که به نظر آن‌ها دانشجو اگر با پلیس همراه و همسو باشد، سرعت پلیس در ماموریت‌ها بالا رفته و دانشجویان به عنوان "مبلغ پلیس" عمل خواهند کرد.
این مقام مسئول نیروی انتظامی همچنین با انکار تنش‌های بسیار میان دانشجویان و نیروهای امنیتی در سال‌های گذشته، مدعی شد که در صورت بروز کوچک‌ترین مشکلی نیز پلیس این موضوع را با "تعامل" با دانشجویان حل‌وفصل می‌کند.
معاون اجتماعی نیروی انتظامی در شرایطی مدعی روابط حسنه‌ی پلیس و دانشجویان می‌شود که در سال‌های اخیر فشارها بر فعالان دانشجویی و فضای دانشگاه از همیشه بیشتر شده است.

سازمان "عفو بین‌الملل" در بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۱-۹۲ با اعتراض به بازداشت ده‌ها فعال دانشجویی و افزایش تبعیض جنسیتی، فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها را محکوم کرد.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل با تاکید بر این‌که بسیاری از دانشجویان برای گذراندن احکام خود به زندان فراخوانده شده یا از تحصیل تعلیق و محروم شدند، تاکید کرده که بسیاری از این دانشجویان در جریان تجمع‌های مسالمت‌آمیز صنفی با مطالبات صنفی در فضای دانشگاه بازداشت و محکوم شدند.

در خردادماه ۱۳۹۲ نیز گزارش ۸ سال نقض حق تحصیل دانشجویان در ایران که کار مشترک کمیسیون حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت، کمپین "دفاع از حق تحصیل" و وب‌سایت "دانشجو نیوز" است، منتشر شد.

این گزارش سازمان سنجش آموزش کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و تحقیقات و فن‌آوری، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت بهداشت و آموزش و درمان پزشکی، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، پلیس و کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها و حراست را به عنوان نهادهای مختلفی که در محرومیت از تحصیل شهروندان و دانشجویان ایرانی نقش دارند، معرفی کرده است.

این گزارش به ۷۶۸ مورد احکام محرومیت دانشجویان از تحصیل و ۲۵۰ مورد اخراج دانشجویان و اساتید از دانشگاه های ایران با شرح جزئیات این موارد از فروردین ۱۳۸۴ تا اسفند ماه ۱۳۹۱ اشاره کرده است. نزدیک به ۶۵۰ مورد محرومیت از تحصیل و اخراج شهروندان از دانشگاه‌های کشور به ثبت رسیده که اسامی آنان منتشر نشده است. 

نسخه‌ای از این گزارش در اختیار احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل درباره حقوق بشر در ایران نیز قرار گرفته است. احمد شهید در گزارش‌های پیشین خود بارها به فشار و سرکوب دانشجویان و فضای امنیتی دانشگاه‌ها اعتراض کرده است.

0 comments:

Post a Comment