• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 14, 2013

تجمع اعتراضی مقابل استانداری کرمانشاه از سوی پیروان آیین یارسان و خودسوزی دو تن

Posted by UNITY4IRAN On 10:02 AM No comments

یک منبع محلی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که صدها تن از شهروندان کُرد پیرو آیین یارسان روز یکشنبه ۱۹ خردادماه در اعتراض به توهین به مقدسات این آیین در مقابل استانداری کرمانشاه تجمع اعتراضی را برگزار کردند.
به گفته‌ این فعال حقوق بشر در طی هفته‌ گذشته و بعد از توهین به باورها توسط مسئولین زندان همدان به یکی از زندانیان پیرو آیین یارسان به نام کیومرث تمتاک و انتشار این خبر در میان پیروان یارسان در استانهای کرمانشاه و همدان روزهای سه شنبه چهاردهم خردادماه حسن رضوی و روز بعد پنجشنبه پانزده خردادماه یکی دیگر از پیروان یارسان به نام نیک مراد طاهری در اعتراض به این توهین در مقابل فرمانداری شهر همدان اقدام به خودسوزی کردند که به دلیل شدت سوختگیها نیک مراد طاهری فوت کرده است.
آیین یارسان ( اهل حق ) مسلکی عرفانیست که پیروان آن بیشتر در مناطقی از استان کرمانشاه، لرستان، همدان و تعدادی از روستاهای اطراف میاندوآب ساکن هستند. جم خانه مرکز عبادت پیروان یارسان می باشد که در آن همراه با نواختن تنبور اقدام به کلام خوانی می کنند. سبیل یکی از نمادهای هویتی مردان پیرو آیین یارسانی می باشد و زمانی که در زندان همدان به زور اقدام به تراشیدن سبیل یکی از پیروان یارسانی کردند، پیروان آیین یاری این اقدام را توهین به مقدسات آنها دانسته و در اعتراض به آن  دو شهروند کُرد یارسانی خودسوزی کرده و اعتراضاتی را توسط هواداران این مسلک انجام شده است. به گفته یک منبع محلی پیروان آیین یاری همواره از پذیرش و استخدام در پست های دولتی محروم بوده و هسته های گزینش به بهانه های مختلف اقدام به رد پذیرش آنها می کنند.
این فعال حقوق بشر در ادامه به کمپین گفت که وضعیت سلامتی حسن رضوی نیز وخیم گزارش شده است و او تحت تدابیر امنیتی در یکی از بیمارستانهای تهران تحت معالجه قرار دارد.
مردم شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه روز پنجشنبه ۱۶ خردادماه بعد از تشیع پیکر نیک مراد طاهری در مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی را برگزار کرده و خواستار برخورد با عاملان توهین به مقدسات اهل یارسان شدند و در این تجمع طوماری اعتراضی که از سوی پیروان آیین یارسان مقیم استانهای همدان و کرمانشاه قرائت شد. همچنین تعدادی از فعالین شرکت کننده اعلام کردند که جهت تداوم اعتراض خود و پیگیری اعتراضات صورت گرفته تا زمان برخورد با عاملین این توهین روز یک شنبه ۱۹ خردادماه تجمعی اعتراضی را در مقابل استانداری کرمانشاه برگزار خواهند کرد.
به گفته‎ این فعال حقوق بشر، روز یکشنبه ۱۹ خردادماه صدها تن از شهروندان کُرد پیرو آیین یارسان با برگزاری تجمعی اعتراضی خواستار برخورد با عاملین این توهین شدند.
شرکت کنندگان در این تجمع با دست داشتن پلاکاردهای با مضامین همچون «جامعه یارسان خواستار حق شهروندی برابر مانند سایر هم وطنان خود هستیم»، «آتش را به جان می خریم اما توهین را هرگز»، «زیسن برابر حق همه انسانهاست» و «دیگر بس است توهین را نمی‌پذیریم» در دست داشتند و با وجود حضور نیروهای لباس شخصی و نیروی انتظامی به تجمع مسالمت آمیزخود ادامه دادند.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه نیز در بین معترضین حضور پیدا کرده و اعلام کرد که  «با عاملین این توهین با اشد مجازات برخورد شده است و حتی فرد مذکور که آرایشگر زندان بوده است از سوی نیروهای انتظامی در داخل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
این فعال حقوق بشر در پایان افزود که فردی به نام حیاتی به نمایندگی از معترضین درخواستهای این گروه را در دو بخش فوری و بلند مدت درحضور معاون سیاسی-امنیتی استانداری کُردستان قرائت  و اعلام کرد که اگر به این خواستها توجه نشود و اقدام عملی صورت نگیرد روز چهلم گرامیداشت نیک مراد طاهری دوباره در مقابل استانداری کرمانشاه تجمع آعتراضی برگزار خواهند کرد.
در درخواستهای مطرح شده، برخورد قضایی با توهین کنندگان، آزادی مهرداد رحمانی که در اعتراضات چند روز گذشته بازداشت شده و آزادی دیگر بازداشت شدگان، مداوای حسین رضوی در یکی از بیمارستانهای ویژه با هزینه دولت، عذرخواهی رسمی از جامعه یارسان، حق آموزش به زبان کُردی و انتشار کتابها و اسناد مذهبی یارسانی و دوری از تبعیض و گزینش در استخدام نیروهای متخصص یارسانی در پستهای مختلف دولتی مطرح شد.

0 comments:

Post a Comment