• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 2, 2013

دستگیری یک هزار اقتدارستیز ترک در ده ها تظاهرات پراکنده

Posted by UNITY4IRAN On 11:05 AM No comments

یورونیوز: تظاهرات مسالمت آمیز علیه تخریب پارکی در استانبول ترکیه و مخالفت با احداث مرکزی تجاری به جای آن، به شهرهای دیگر این کشور از جمله آنکارا و ازمیر سرایت کرده است.
آنچه پنج روز پیش تنها تظاهراتی کوچک بود به قطع شدن درختان پارک «گِزی» استانبول، امروز اعتراضی شده است به موضع گیری سرسختانه رجب طیب اردوغان که گفته بود به رغم اعتراضات طرح مذکور دولت اجراء خواهد شد.
این گفته نخست وزیر ترکیه باعث تجمع اقتدارستیزان در میدان تقسیم استانبول و برپا شدن ۹۰ تظاهرات پراکنده دیگر شد، تظاهراتی که اکنون در آنها شعار استعفای دولت و نخست وزیر سر داده می شود.
پلیس که ابتداء معترضان را از میدان تقسیم پراکنده بود اکنون از این میدان عقب کشیده است.
سازمان عفو بین الملل، اتحادیه اروپا و آمریکا نسبت به «استفاده مفرط پلیس ترکیه از زور» و نیز «تعداد زیاد مجروحان» ابراز نگرانی کرده اند.
اما برغم بازداشت حدود هزار نفر از معترضان، تظاهرات در ترکیه ادامه می یابد و آقای اردوغان، قدرتمندترین مرد ترکیه پس از مصطفی کمال آتاتورک، همچنان بر موضع خود پافشاری می کند.
وی در سخنانی در انتقاد از معترضان گفت:«اگر این میتنگ و حرکت اجتماعی ۲۰ نفری است، من ۲۰۰ هزار نفر را گردهم می آورم، اگر شمار آنها ۱۰۰ هزار نفر شود من از حزب خود یک میلیون نفر را دور هم می آورم.»
وی افرود:«آنهایی که مشکلی با سیاست های دولت دارند می توانند نظراتشان را در چهارچوب قانون و دموکراسی بیان کنند.»
واکنش‌های بین‌المللی
رادیو آلمان: به نوشته خبرگزاری آلمان، مارتین شولتس، رئیس آلمانی پارلمان اروپا، برخورد شدید پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان را "کاملا غیرمتناسب" ارزیابی کرد. او از دست‌اندرکاران دولت ترکیه خواست برای آرام‌شدن اوضاع تلاش کنند و با معترضان به گفت‌وگو بنشینند.
جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه جمعه (به وقت محلی) در واشنگتن "ثبات، امنیت و رفاه ترکیه در درازمدت" را در گرو "احترام به اصول آزادی اظهار نظر، تجمع و تشکل" دانسته بود. کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل نیز بر لزوم رعایت همین اصول تأکید کرده است.
نماینده ویژه دولت آلمان در امور مربوط به حقوق بشر هم خواستار رعایت حقوق اساسی شهروندان در ترکیه شد.
از سوی دیگر دولت بریتانیا به شهروندان خود هشدار داده که از محل‌های درگیری در استانبول دور بمانند.

0 comments:

Post a Comment