• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 16, 2013

مصر مناسبات دیپلماتیک خود با سوریه را قطع کرد

Posted by UNITY4IRAN On 11:42 AM No comments

 رادیو آلمان: مصر با قطع روابط دیپلماتیک خود با دمشق، به حزب‌الله لبنان به خاطر سرکوب مردم سوریه هشدار داد.
محمد مرسی خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع در آسمان سوریه شد. عربستان نیز درصدد ارسال موشک‌های ضدهوایی به مخالفان اسد است.
به دستور محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، سفارت سوریه در قاهره بسته شد. دولت مصر همزمان کاردار خود در دمشق را به کشور فراخواند. مرسی در شامگاه شنبه (۲۵ خرداد/۱۵ ژوئن) اعلام کرد که مصر به تمامی روابط دیپلماتیک خود با رژیم اسد خاتمه داده است.
مرسی تصریح کرد که شرایط بحرانی کنونی در سوریه ایجاب می‌کند که منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان این کشور برقرار شود. مرسی در روز شنبه در برابر هزاران نفر که در حمایت از سوریه در استادیوم وزرشی قاهره گرد آمده بودند، تصریح کرد که مصر دیگر مایل به ادامه روابط با رژیم اسد نیست. قاهره در روز شنبه میزبان کنفرانسی بود که راه‌کارهای پشتیبانی از مخالفان حکومت سوریه را در دستور کار خود داشت.
هشدار مصر به حزب‌الله لبنان
رئیس‌جمهور مصر به طور شفاف گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان را از دخالت در امور سوریه برحذر داشت. تا کنون شماری از کشورهای عربی هم‌چون عربستان سعودی، قطر و امارت به حزب‌الله لبنان به خاطر سرکوب مخالفان رژیم اسد هشدار داده‌اند.
محمد مرسی نیز ضمن هشدار به حزب‌الله گفت: «نیروهای حزب‌الله باید سوریه را هر چه زودتر ترک کنند. ما مخالف حزب‌الله و اعمال خشونت‌آمیز این گروه علیه مردم سوریه هستیم.» آمریکا نیز پیشتر خواستار خروج نیروهای مسلح حزب‌الله از سوریه شده بود.
حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، به تازگی اعلام کرد که حضور نظامی این گروه در سوریه موضوعی پنهان نبوده و حزب‌الله تا پایان در کنار دولت سوریه ایستاده است.
از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه در روز شنبه به نقل از یک مقام رسمی ترکیه گزارش داد که ۷۱ افسر ارتش سوریه که در میان آنان ۶ ژنرال و ۲۲ سرهنگ دیده می‌شوند، به طور گروهی به ترکیه گریخته و تقاضای پناهندگی کرده‌اند. این بزرگترین فرار افسران ارتش اسد در چند ماه گذشته محسوب می‌شود.
موشک ضدهوایی برای مخالفان اسد و جلوگیری از قدرت‌نمایی ایران
بر اساس گزارش مجله آلمانی اشپیگل، کشور عربستان سعودی درصدد تجهیز مخالفان اسد به موشک‌های ضدهوایی است. گفته می‌شود که موشک‌های ضد‌هوایی از نوع موشک‌های "میسترال" ساخت فرانسه هستند.
این سامانه موشکی ضدهوایی سیار و قابل حمل بوده و قادر است به سرعت تناسب قوای نظامی در سوریه را برهم زند. بنا به ارزیابی مخالفان مسلح، رژیم اسد تاکنون تنها با برتری هوایی از پیروزی مخالفان جلوگیری کرده است.
شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان امنیت عربستان، در گفت‌وگو با اشپیگل تصریح کرد که "کمک به نیروهای میانه‌رو در اپوزیسیون مسلح سوریه سبب عقب‌نشینی رژیم اسد در مقابل خواسته‌های مردم خواهد شد."
وی تاکید کرد که از این طریق باید از "گسترش نفوذ و قدرت ایران" در منطقه نیز جلوگیری کرد. وی همزمان تصریح کرد اسلام‌گرایانی که از عربستان سعودی به مخالفان اسد پیوسته‌اند، در صورت بازگشت به کشور محاکمه خواهند شد.
جدا شدن 70 افسر سوری از جمله 6 ژنرال از رژیم اسد
منابع دولتی در ترکیه امروز اعلام کردند که بیش از 70 افسر ارتش سوریه از جمله 6 ژنرال و 22 سرهنگ ظرف 36 ساعت گذشته از رژیم اسد جدا شده و وارد خاک ترکیه شده اند.
خبرگزاری فرانسه نوشت، این اقدام افسران سوری که در ماههای اخیر بی سابقه بوده، پس ار تغییر موضع آمریکا در قبال رویدادهای سوریه صورت گرفته است.

0 comments:

Post a Comment