• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 6, 2013

استانبول و آنکارا، همچنان ناآرام

Posted by UNITY4IRAN On 10:23 AM No comments

یورونیوز: چهارشنبه شب هم معترضان در ترکیه خیابانهای استانبول و آنکار را ترک نکردند.
در مرکز آنکارا، که در آن ساختمانهای دولتی واقع است حدود دو هزار نفر تجمع کردند. نیروهای پلیس همانند شبهای گذشته با پرتاب گاز فلفل و ماشین آب پاش تلاش کردند که آنها را متفرق کنند.
البته میزان درگیریهای چند شب اخیر در شهرهای آنکارا و استانبول به مراتب کمتر از اولین روزهای آغاز ناآرامیها بود.
معترضان در ترکیه به دلیل خشونتهای صورت گرفته علیه آنها خواهان استعفای رئیس پلیس شده اند. آنها در شعارهای خود همچنین از رجب طیب اردوغان خواسته اند که استعفا بدهد.
آقای اردوغان در اوج این ناآرامیها طبق برنامه ای که داشت به تونس سفر کرد. او که اعلام کرده است در مقابل اعتراضها عقب نشینی نخواهد کرد روز پنجشنبه از سفر خود بازمی گردد.
بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه که در غیاب رجب طیب اردوغان، ریاست دولت را به عهده داشت از معترضان عذرخواهی کرده است. او روز چهارشنبه با نمایندگان معترضان دیدار کرد. 
بست نشینی گروهی از معترضان در استانبول
عذرخواهی معاون نخست وزیر ترکیه نیز سبب نشده است تا معترضان به دولت اسلامگرای این کشور میدان تقسیم استانبول را ترک کنند.
گروهی از آنان همچنان بر مطالباتی مانند اخراج فرماندهان پلیس به دلیل برخورد خشن با معترضان اصرار می ورزند.
یکی از این افراد با اشاره به نخست وزیر که مورد اعتراض است به خبرنگار یورونیوز می گوید: «ما منتظریم. همه منتظر چیزهای خوبی هستند اما نمی دانیم چه پیش می آید. ممکن است که او به اینجا بیاید و ما درگیر چیزی مثل جنگ شویم. ممکن است دوباره با خودروهای آبپاش و گاز اشک آور رو به رو شویم و اینجا پلیس مستقر شود. نمی دانیم. فقط منتظریم اما به وقوع اتفاق های خوب امیدواریم.»
اعتراض های ترکیه از مخالفت با قطع درختان یک پارک در حوالی میدان تقسیم استانبول آغاز شد. در پی مداخله نیروهای ضد شورش، اعتراض ها دامنه گسترده تری یافت و به شهرهای دیگر از جمله آنکارا رسید.
جمع گسترده معترضان را شهروندانی با گرایش های متفاوت سیاسی از جمله ملی گرایان سکولار و چپگرایان تشکیل می دهند.
قرار است پنجشنبه شب، رجب طیب اردوغان که در سفری دیپلماتیک به سر می برد به ترکیه بازگردد. پیش از عذرخواهی معاون آقای اردوغان، معترضان خواستار استعفای نخست وزیر شده بودند.

0 comments:

Post a Comment