این انجمن همچنین از تهران خواست که به دخالت های خود در جهان عرب بویژه در سوریه پایان داده، گروهای فرقه گرای وابسته که حزب الله لبنان در راس آنها قرار دارد را از منطقه دور نگه دارد.
انجمن جهان اسلام در 18 مه سال 1962 با همکاری شماری از کشورهای اسلامی به منظور تبلیغات اسلامی در جهان در مکه تاسیس شد. این انجمن دارای نمایندگانی در دیگر نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد و مؤسسه های آنها از جمله یونسکو و یونیسف است.

صالح السعیدی تحلیلگر سیاسی کویتی در گفتگویی با تلویزیون العربیه در باره اهمیت این بیانیه گفت:" اهمیت این بیانیه در آن است که به وضوح نشان می دهد، اکنون درگیری ها در سوریه رنگ فرقه ای به خود گرفته و چنین خطری می تواند همه منطقه را به آتش بکشد."

سعیدی افزود:" رژیم اسد توانست بحران داخلی کشورش را به درگیری فرقه ای در منطقه تبدیل کند.. رژیم سوریه برخی گروهای فرقه گرا در عراق و لبنان را بکار گرفته و تلاش دارد همه منطقه را به جنگ فرقه ای بکشد ."

تحلیگر کویتی همچنین افزود:" انجمن جهان اسلام، یک سازمان بین المللی یا منظقه ای نیست اما با توجه به اینکه این انجمن را اغلب سنی ها تشکیل می دهند می توان گفت در مقابل تلاش های رژیم اسد برای فرقه ای کردن درگیرهای چنین بیانیه ای می تواند به زیان رژیم او تمام شود.