• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 3, 2013

استانبول ناآرامترین شب خود را سپری کرد

Posted by UNITY4IRAN On 11:27 AM No comments

یورونیوز: یکشنبه شب، منطقه بشیکتاش استانبول شاهد شدیدترین درگیریهای چند روز اخیر بین معترضان و پلیس ضدشورش در ترکیه بوده است.
نیروهای پلیس با خودروهای آبپاش و گاز اشک آور به مصاف معترضان رفتند.
به گفته اتحادیه پزشکان ترکیه حدود پانصد مجروح در سه روز گذشته در بیمارستانهای استانبول مداوا شده اند.
مخالفان نیروهای پلیس را متهم کرده اند که با برخورد خشونت آمیز با تحصن کنندگان در پارک استانبول باعث شدند که اعتراضات آرام آنها تبدیل به جنبشی فراگیر شود. تاکنون بیش از 1500 نفر بازداشت شده اند.
در شهر ازمیر، معترضان به دفتر حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه حمله کردند.
رجب طیب اردوغان، رهبر این حزب و نخست وزیر ترکیه، گفته است که مخالفان سکولار او با تحریک «اوباش» قصد دارند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از این اعتراضها بهره برداری سیاسی کنند.
آقای اردوغان تاکید کرده است که با وجود تظاهرات برنامه تخریب پارک در میدان تقسیم و ساخت مجتمع تجاری-فرهنگی در این میدان طبق برنامه پیش خواهد رفت.
در جریان درگیریهای شبانه در آنکارا پلیس دست کم 200 نفر را بازداشت کرد.
اعتراضهای اخیر در ترکیه از تجمع کوچکی در میدان تقسیم استانبول در مخالفت با تخریب پارک عمومی استانبول آغاز شد. اما این اعتراض کوچک به سرعت به نقاط دیگر شهر و شهرهای بزرگ ترکیه سرایت کرد و بسیاری از افرادی که از دولت ناراضی بودند به معترضان پیوستند.
خیلی زود ابراز نارضایتی نسبت به تخریب پارک، جایش را به فریادهای اعتراضی نسبت به سیاستهای دولت داد.
عده ای نسبت به آن چه اسلامی شدن ترکیه سکولار می خوانند نگران هستند و عده ای از «حمایت بیش از حد» دولت رجب طیب اردوغان از مخالفان مسلح بشار اسد در جنگ داخلی سوریه ناخشنودند.
اردوغان: معترضان اراذل و اوباش هستند 
خبرگزاری تسنیم: نخست وزیر ترکیه معترضان ضد دولتی کشورش را «اراذل و اوباش» خواند و تاکید کرد از تصمیم خود برای احداث مجتمع تجاری و فرهنگی در میدان «تقسیم» صرف نظر نخواهد کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری «اسکای نیوز»، «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه در سخنانی که از تلویزیون ترکیه پخش می شد، گفت:« من هرگز از این اراذل و اوباش یا معارضان ( برای اجرای طرح های نوسازی در استانبول) اجازه نمی گیرم بلکه من از صندوق های رای و رای دهندگان اجازه را گرفته ام.»
اردوغان از مخالفان خود بویژه حزب «جمهوری خلق ترکیه» - موسس آن «کمال آتاترک» بنیانگذار جمهوری ترکیه است- انتقاد کرد و گفت:« ما معتقدیم که این حزب معارض معترضان را به حضور در خیابان های شهرهای مختلف دعوت می کند.»
از سوی دیگر، «معمر گولر» وزیر کشور ترکیه اعلام کرد، افزون بر 1700 نفر در جریان تظاهرات های سه روز اخیر بازداشت و برخی از آنها بلافاصله آزاد شده اند.
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» گولر افزود:« شمار زیادی از این بازداشت شدگان پس از بازجویی از آنها و ثبت هویت شان، آزاد شده اند.
طبق گفته این وزیر ترکیه ای، تاکنون 235 مورد تظاهرات اعتراضی در 67 شهر ترکیه برگزار شده است.
این در حالی است که معترضان تاکید کرده اند به تظاهرات خود ادامه می دهند.
این تظاهرات اعتراضی که ابتدا در استانبول بالا گرفت، اکنون به دیگر شهرهای ترکیه از جمله «آنکارا، ازمیر، آنتالیا و قونیه» نیز رسیده است. در ابتدا معترضان نسبت به ساخت یک مجتمع تجاری در پارک «گزی» استانبول واقع در میدان تقسیم اعتراض کردند، اما سپس این اعتراض ها جنبه سیاسی به خود گرفت و به اعتراضاتی ضددولتی تبدیل و شعارهایی مبنی بر استعفای دولت در آن سر داده شد.
پلیس ضد شورش در برخورد با معترضان از گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرده است که در جریان این خشونت ها تاکنون 2 معترض کشته و دست کم 80 نفر مجروح شدند که حدود 5 تن از مجروحان از ناحیه چشم به شدت آسیب دیده اند.

0 comments:

Post a Comment