• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 20, 2013

انتخابات منطقه‌ای عراق در جوی از وحشت و انتظار

Posted by UNITY4IRAN On 5:57 PM No comments

رادیو فرانسه: مردم منطقه "نینوا" و "الانبار"، از صبح امروز شرکت در انتخابات را در شرایطی آغاز کردند که اقدامات شدید امنیتی سراسر منطقه را تحت پوشش گرفته و با این وجود همین دیروز رهبر یکی از احزاب میانه‌روی این منطقه باتفاق چهار تن از اعضای خانواده اش قربانی عملیات تروریستی شدند.
جمعیت نزدیک به ٣ میلیونی این دو شهرستان، قرار است نمایندگان خود را از میان ١١٨٥ کاندیدا از ٤٤ حزب سیاسی انتخاب کنند.
باید یادآوری کرد که این انتخابات منطقه ای در اکثریت ١٨ استان عراق انجام گرفته و تنها همین دو منطقه بدلیل ناامنی‌های ناشی از اقدامات تروریستی انتخاباتشان به تعویق افتاد. با این حال برخی از مخالفان نخست وزیر عراق- نوری المالکی، ادعا می کنند که علت بعقب انداختن انتخابات سیاسی بوده است و نه امنیتی.
نتایج این انتخابات منطقه‌ای که پیش‌درآمد انتخابات پارلمانی سال آینده بشمار می رود، نشانه‌ای خواهد بود از میزان محبوبیت نوری المالکی که مدت‌هاست از سوی سنی‌های این کشور متهم است که اقتدار حکومتی را در مشت های خود جمع کرده و سهمی به دیگران نمی دهد.
اقدامات شدید امنیتی در این منطقه در شرایطی انجام میگیرد که در هفته‌های اخیر بروایت سازمان ملل متحد، ٩ نفر از کاندیدا های محلی بقتل رسیده اند که آخرین آنها رهبر یکی از احزاب سنی کشور بود که با دولت نوری المالکی ائتلاف کرده بود و همین دیشب قربانی یک عملیات انتحاری شد.
البته تا کنون هیچ سازمانی مسئولیت این عملیات را بعهده نگرفته است اما گفته می شود که گروه نزدیک به القاعده این کارها را انجام می دهد.
عراق از اول سال جدید مسیحی مرحله دیگری از ناآرامی ها را آغاز کرده است که هر روز شدت بیشتری می یابد. همین ماه گذشته یعنی ماه مه، بیش از هزار نفر بر اثر سوء قصدهای تروریستی بقتل رسیدند که از سال 2008 تاکنون سابقه نداشت.
مارتین کوبلر- نماینده سازمان ملل متحد در بغداد، همین اواخر با اشاره به شدت گیری عملیات تروریستی پیش بینی کرد که عراق "در استانه انفجار" قرار دارد؛ او گفت که با ادامه این وضعیت، کشور به نبردهای مذهبی سال‌های 2006 و 2007 باز خواهد گشت.
اوایل ماه جاری مسیحی، نوری المالکی بهمراه اکثریت مسئولان سیاسی و مذهبی کشور، از جمله عثامه آل نجیفی- رئیس پارلمان عراق و رقیب اصلی مالکی، در همایش بزرگی گرد آمدند تا راهی برای این بحران بیابند، اما این کوشش با ناکامی روبرو شد
.

0 comments:

Post a Comment