• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 30, 2013

آینده اعتراضات در مصر/احتمال کودتای ارتش و سقوط مرسی

Posted by UNITY4IRAN On 2:23 PM No comments

خبرگزاری مهر: گروه بین الملل: تظاهرات سراسری مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری مصر در حالی همچنان ادامه دارد که کارشناسان و تحلیلگران کودتای ارتش و سرنگونی حکومت مرسی را برای آینده مصر پیش بینی می کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، مردم مصر از نخستین ساعات صبح امروز با تجمع در خیابان ها و میادین شهرهای مختلف این کشور به قاهره تظاهرات میلیونی 30 ژوئن را آغاز کردند. این تظاهرات به دعوت جبهه نجات ملی (ائتلاف اصلی مخالفان مصری) و در اعتراض به سیاست های محمد مرسی رئیس جمهوری مصر طی یک سال گذشته برگزار می شود.
کناره گیری محمد مرسی از قدرت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام از جمله خواسته های معترضان مصری به شمار می رود.
نیروهای ارتش و پلیس به حال آماده باش درآمده اند و 200 هزار نیروی امنیتی تامین امنیت تظاهرات را برعهده گرفته اند. رسانه های مختلف جهان امروز بر تظاهرات مصر متمرکز شده اند. العربیه در این رابطه گزارش داد که فرودگاه قاهره به دلیل خروج شهروندان مصری از کشور به خاطر نگرانی از ناامنی در مصر پرازدحام است.
ارتش مصر نیز در واکنش به تظاهرات امروز اعلام کرده است هرگز اجازه نخواهد داد این کشور درگیر جنگ داخلی شود. اظهارات فرماندهان ارتش مصر در حالی مطرح می شود که این کشور این روزها شاهد درگیری میان سلفی های تندرو و شیعیان است. شهادت چهار شهروند شیعه از جمله "حسن شحاته" یکی از رهبران شیعه در روستای ابومسلم در استان الجیزه از جمله تحولاتی محسوب می شود که ماهیت طایفه ای دارد.
بنا بر اعلام پایگاه خبری العهد لبنان، "احمد الطیب" شیخ الازهر در بیانیه ای خشونت های اخیر در مصر را محکوم کرد و درباره عواقب آن هشدار داد. در این بیانیه از تمام مسئولان کشور، گروه های ملی، احزاب و جریان های سیاسی و شهروندان مصری خواسته شده است در حفظ خون باارزش مصری مسئولیت پذیر باشند و منافع عالی کشور را بر هر چیزی ترجیح دهند.
در پایان بیانیه از همه موافقان و مخالفان محمد مرسی خواسته شده است کشور را به جنگ داخلی سوق ندهند. فضای امنیتی فعلی در مصر به گونه ای است که برخی کشورها از اتباع خود خواسته اند از سفر به مصر در شرایط کنونی پرهیز کنند.
بنا بر اعلام النشره، سفارت عربستان سعودی در مصر امروز و فردا دوشنبه همزمان با تظاهرات سراسری در مصر سفارت خود را در این کشور تعطیل کرده است.
الیوم السابع نیز گزارش داد که سرویس های امنیتی استان الجیزه از صبح امروز طرح امنیتی خود را در این استان افزایش داده اند. این طرح با هدف تامین امنیت معترضان در جریان تظاهرات امروز موافقان و مخالفان مرسی و نیز تاسیسات حیاتی استان و همچنین تامین امنیت سفارتخانه ها و بانک ها اجرا خواهد شد.
تمام بخش های نیروی پلیس الجیزه به حال آماده باش کامل درآمده اند و برای جلوگیری از هر گونه درگیری، در این استان اتاق عملیات تشکیل شده است.
حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل درباره آینده اعتراضات مصر معتقد است: در حقیقت اکنون شرایط مصر به گونه ای است که هر روز این کشور شاهد تقابل دو طیف موافق و مخالف دولت محمد مرسی است. از آنجایی که در طول یک سالی که از ریاست جمهوری محمد مرسی می گذرد، وی نتوانست همه طیف های سیاسی را در درون دولت خود جای دهد و بیشترین محیط فکری وی در چارچوب تفکرات سلفی ها و وهابی ها قرار دارد.
وی با بیان این مطلب افزود: ادبیات پرخاشگرانه محمد مرسی در مورد طیف های معتدل جامعه مصری این جامعه را به دو قطب موافق و مخالف تبدیل کرد و در نتیجه همه طیف ها نیروهای خود را به میادین و خیابان ها فراخواندند. تقابل هواداران جبهه نجات ملی به رهبری محمد البرادعی رئیس حزب الدستور، حمدین صباحی و عمرو موسی از نامزدهای سابق ریاست جمهوری با جریان سلفی ها، اخوان المسلمین و وهابی ها بحران اجتماعی جدیدی برا انقلاب نوپای مصر ایجاد کرد.
این کارشناس اظهار داشت: در عین حال اقدامات خشونت آمیز سلفی های تکفیری در به شهادت رساندن شیخ حسن شحاته رهبر شیعیان مصر و سه نفر از نزدیکان وی افکار عمومی را علیه دولت مرسی برآشفت و طیف های معتدل جامعه مصر به تقابل با اسلام گرایان افراطی برخاستند.
هانی زاده ابراز عقیده کرد: بنابراین اکنون به دلیل ضعف مدیریت محمد مرسی و کابینه وی، شهرهای مختلف مصر شاهد درگیری های فیزیکی میان میان جریان های سیاسی، دینی و غیر دینی است. برآیند رخدادهای اخیر مصر نشان می دهد که ارتش مصر اکنون خود را برای به دست گرفتن قدرت آماده می کند. اگر درگیری ها طی روزهای آینده میان طیف های موافق و مخالف محمد مرسی تشدید شود و این درگیری ها به خشونت های غیرقابل کنترل منجر شود قطعا ارتش مصر وارد عمل خواهد شد و محمد مرسی را از اریکه قدرت پایین خواهد کشید و خود حکومت را به دست خواهد گرفت.

0 comments:

Post a Comment