• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 8, 2013

انصراف شهرداری استانبول از اجرای کامل پروژه میدان تقسیم

Posted by UNITY4IRAN On 5:34 PM No comments

رادیو فرانسه: در حالی که اعتراضات در ترکیه ادامه دارد، قدیر توپباش، شهردار استانبول اعلام کرد که آماده است تا از اجرای قسمت‌هایی از پروژه توسعه میدان تقسیم صرف نظر کند.
شهردار استانبول امروز در یک کنفرانس خبری، با طرح این احتمال که ممکن است در میدان تقسیم یک موزه شهرداری یا یک مرکز نمایشگاهی برپا شود، گفت: ما مطلقا به ساخت یک مرکز خرید یا یک هتل، و یا ساختمان‌های مسکونی در این میدان فکر نمی‌کنیم.
وی اضافه کرد: ما در این زمینه با معماران مذاکره خواهیم کرد.
با این حال شهردار استانبول از اصرار دولت بر تخریب پارک گزی، خبر داد و گفت که پروژه بازسازی پادگان عثمانی که در دهه 1940 تخریب شده، یکی از تعهدات انتخاباتی دولت بوده که مردم با رأیشان، اجازه چنین کاری را به دولت داده‌اند.
وی اضافه کرد: مسلما ما اشتباهاتی داریم اما می‌توانیم با گفت‌وگو همه آنها را حل کنیم.
در کنفرانس شهردار استانبول، جمعی از مخالفان دولت با پیشنهاد گفت‌وگو مخالفت کردند.
یکی از سخنگویان مخالفان گفت: به محض آن که اردوغان، نخست وزیر ترکیه، اعلام کرد که برنامه ای برای نوسازی میدان تقسیم دارد ما شکایت خود را به دادگاه اعلام کردیم. دولت بدون آن که نتیجه دادگاه مشخص شود به طرح خود ادامه دادند.
یک دادگاه در استانبول در روز 31 ماه مه، طرح بازسازی پادگان نظامی در میدان تقسیم را به حالت تعلیق در آورد.
سخنگوی مخالفان دولت ترکیه اضافه کرد که تا کنون هیچ پاسخی از دولت در این زمینه اعلام نشده است.
اما اظهارات شهردار استانبول در حالی است که علی رغم درخواست رجب طیب اردوغان برای توقف فوری اعتراض‌ها، امروز هم هزاران نفر از مردم معترض ترکیه در برخی خیابان‌های شهرهای این کشور تظاهرات کردند.
به دنبال این اعتراضات، که وارد روز نهم خود شده، همچنان میدان تقسیم و پارک گزی استانبول در تسخیر معترضان است.
آمریکا و اتحادیه اروپا از عملکرد اردوغان در برابر معترضان انتقاد کرده اند، اما نخست وزیر ترکیه، کشورهای غربی را به اتخاذ «سیاست یک بام و دو هوا» در این زمینه متهم کرد.

0 comments:

Post a Comment