• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 10, 2013

جبهة النصرة، از القاعده عراق جدا شد

Posted by UNITY4IRAN On 8:43 PM No comments

رادیو فرانسه: ایمن‌الظواهری- رهبر کنونی گروه تروریستی القاعده، ادغام دو گروه "جبهة النصرة" سوریه و "دولت اسلامی عراق" را لغو کرد. این اقدام بعد از الحاق دو ماه پیش این دو گروه به یکدیگر در "شام" و ایجاد اختلاف میان اعضای دو گروه صورت گرفت. القاعده اعلام کرد که این کار برای پایان دادن به تنش‌ها انجام می‌شود.
خبرگزاری فرانسه به نقل از شبکه الجزیره گزارش داد: «ایمن‌الظواهری- رهبر گروه تروریستی القاعده، در پیامی به رهبران "جبهة النصرة" در شام و "دولت اسلامی عراق" اعلام کرد که برای پایان دادن به تنش‌های روز افزون میان اعضای القاعده، ادغام "گروه‌های جهادی" در سوریه و عراق را لغو کرده و از این پس "جبهة النصرة" به شاخه القاعده عراق پیوسته نیست.
ادغام "جبهة النصرة" از گروه‌های مسلح فعال در سوریه به "دولت اسلامی عراق" در ماه آوریل گذشته، باعث ایجاد اختلافات فراوانی میان اعضای دو گروه شد و رهبر القاعده در نامه خود عنوان کرده که جدایی این دو گروه برای پایان دادن به تنش‌ها صورت می‌گیرد.
این در حالی است که "ابوبکر البغدادی"- رهبر "دولت اسلامی عراق"، دو ماه پیش با اعلام پیوستن "جبهة النصرة" به دولت اسلامی عراق و شام گفته بود که این جبهه دنباله‌روی دولت اسلامی عراق و بخشی از آن است.
این اقدام یک جانبه به دو دستگی و اختلافات میان اعضا در مورد رهبری جنگ‌ها و مدیریت مناطقی انجامید که مخالفان سوری آن را تحت کنترل خود درآورده بودند.
ایمن الظواهری، در پیام خود خاطرنشان کرده که البغدادی در این تصمیم خود با رهبران القاعده مشورت نکرده و حتی به آنها درمورد این مسأله اطلاعی نداده بود و با این اقدام مرتکب اشتباه شده است.
وی تأکید کرد: «سوریه قلمرو فعالیت "جبهة النصرة" است و "ابو محمد الجولانی" ریاست این جبهه را برعهده دارد».
گفتنی است "جبهة النصرة" که یکی از گروه‌های فعال در سوریه به شمار می‌رود، از سوی دولت ایالات متحده در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است.
در دو ماه گذشته، دو دستگی‌ها و اختلافات میان رهبران دو گروه بالا گرفت و پس از آن الظواهیری که جانشین اسامه بن لادن شده است، در پیامی اعلام کرد که تمام "جهادی‌ها" درباره ادغام این دو گروه بد عمل کردند و اختلافات را به رسانه‌ها کشاندند؛ وی از این دو گروه خواست با یکدیگر همکاری کرده و با پول، سلاح و نیرو در حد توان از یکدیگر حمایت کنند و از درگیری‌های داخلی امتناع ورزند.
اما دو ماه قبل وقتی که " البغدادی" از ادغام این دو گروه تروریستی با یکدیگر خبر داده بود، "الجولانی" در نوار صوتی اعلام کرد که در خصوص تشکیل دولت اسلامی شام و عراق با وی مشورت نشده است؛ الجولانی، اصرار کرد که نیروهای وی زیر پرچم "جبهة النصرة" به کار خود ادامه دهند.
با اینحال اختلاف میان دو رهبر شدت گرفت و "الظواهری" در تازه‌ترین پیام خود که در شبکه الجزیره منتشر شده ضمن اعلام اشتباه دولت اسلامی عراق، خبر از لغو پیوستگی این دو گروه به یکدیگر داده است.

0 comments:

Post a Comment