• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 19, 2013

ساکت ایستادن, به جای فریادهای اعتراضی در ترکیه

Posted by UNITY4IRAN On 9:55 AM No comments

یورونیوز: پس از سه هفته سردادن فریادهای اعتراض آمیز، مخالفان دولت ترکیه راه دیگری را برای نشان دادن نارضایتی خود برگزیده اند: ساکت ایستادن.
پس از این که نیروهای پلیس ضدشورش به رویارویی با تظاهرکنندگان پرداختند، حالا صدها نفر از مخالفان دولت در مراکز شهر بدون هیچ حرکتی یا شعاری می ایستند تا عملا راه را برای برخورد پلیس ببندند.
شبکه های اجتماعی اینترنتی مثل فیس بوک و توییتر در سازماندهی این حرکت اعتراضی نقش پررنگی داشته اند.
یکی از معترضان می گوید: «مقاومت ما تا روز پیروزی ادامه خواهد داشت. ما می خواهیم که ترکیه آزاد بماند. به همین دلیل در اینجا تجمع کرده ایم. ما امروز، فردا و هرروز در اینجا خواهیم ماند. تا زمانی که انرژی داشته باشیم خواهیم ماند.»
معترض دیگری می گوید: «این درواقع همان کاری است که ما از سه هفته قبل آن را انجام می دهیم. ما خشونت نشان ندادیم. هیچ حرف ناپسندی نگفتیم. این روش درست است. اعتراض آرام راه درستی است.»
حرکت اردم گوندوز، هنرمند ترک، الهام بخش این معترضان بود. او روز دوشنبه از ساعت شش بعد از ظهر به مدت هشت ساعت در میدان تقسیم ایستاد بدون آن که کلامی بگوید تا زمانی که پلیس او را مجبور به ترک میدان کرد. 
ادامه اعتراضات ضددولتی در ترکیه
پس از گذشت سه هفته از آغاز اعتراضات در ترکیه، هنوز مخالفان دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور بخصوص در آنکارا، پایتخت، به تظاهرات خود ادامه می دهند.
معترضان ترک از شیوه های جدیدی همچون ایستادن و تحصن در محل و اعتصاب غذا برای ابراز ناخشنودی خود از اقدامات دولت ترکیه استفاده می کنند.
مخالفان اعتقاد دارند سیاستهای دولت ترکیه از اصل سکولاریسم فاصله گرفته و مسئولان حکومتی در جهت اسلامیزه کردن کشور گام برمی دارند.
سه شنبه شب پلیس ترکیه با استفاده از خودروهای آبپاش و گاز اشک آور صدها معترض در محلهای اصلی شهر آنکارا را متفرق کرد. دهها نفر نیز در آنکارا و استانبول بازداشت شده اند.
گالیپ فرات، معترض ترک خواهان مجازات عاملان کشته و زخمی شدن شهروندان است وی در ادامه می گوید: “نمی دانم چه زمانی اتفاق افتاد اما خواهان مجازات مسئولین این حادثه هستیم. من می خواهم به همه نشان دهم که اعتراض ما نتیجه بخش خواهد بود و ما پیروز خواهیم شد.”
تظاهرات ضددولتی در هفته های اخیر در ترکیه تا کنون چهار کشته و صدها مجروح برجای گذاشته است.

0 comments:

Post a Comment