• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 14, 2013

گزارش‌های لحظه به لحظه از رویدادهای انتخابات ایران

Posted by UNITY4IRAN On 9:37 AM No comments

 رادیو آلمان: رای‌گیری برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراها در ایران آغاز شده است. وزارت کشور به نمایندگان نامزدها اعلام کرد که ستاد انتخابات آماده دریافت گزارش تخلفات است.
روحانی: امروز روزی سرنوشت‌ساز است
حسن روحانی، نامزد اصلاح‌طلبان درباره سخنانش پیرامون برگزاری جشن پیروزی در ۲۵ خراداد گفت: «اگر مردم در روز ۲۴ خرداد حماسه بزرگی خلق کنند، روز ۲۵ خرداد روز پیروزی ملت ایران، نه کاندیدایی خاص به شمار می‌رود.»

وی ضمن آنکه روز انتخابات را روزی سرنوشت‌ساز خواند درباره اعتراض احتمالی به نتایج انتخابات تصریح کرد: «روش‌های اعتراض در قانون پیش‌بینی شده است و همان راه قانونی طی خواهد شد.»
حضور ابراهیم یزدی در پای صندوق رای
به گزارش خبرگزاری مهر ابراهیم یزدی، یکی از اعضای سرشناس نهضت آزادی ایران نیز در انتخابات شرکت کرد. وی رای دادن را یک وظیفه ملی دانست. یزدی در پاسخ به ویژگی‌های رئیس‌جمهور شایسته گفت: «اگر این ویژگی‌ها را بگویم، شورای نگهبان آنها را رد می‌کند.»

صدور کارت بازرسی برای ستاد روحانی
رئیس ستاد انتخابات شهر تهران اعلام کرد که ۳۵۰ کارت جدید برای ستاد روحانی تا دو ساعت دیگر صادر و تحویل داده می‌شود. وی گفت که برای ناظران روحانی فقط ۴۰۰ کارت صادر شده بود که دلیل آن عدم ارسال مدارک توسط ستاد انتخاباتی ایشان بود.

عارف: مشارکت ۷۰ درصدی در انتخابات
محمدرضا عارف، نامزد انصرافی جبهه اصلاح‌طلبان پیش‌بینی کرد که با توجه به حضور گسترده مردم حدود ۷۰ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت خواهند کرد. وی در باره حضور احتمالی کاندیدای منتخبش در دور دوم گفت که در اینباره نمی‌تواند پیش‌بینی کند.

جنتی: خیانت نکنید
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان از نامزدهای خواست که پیش از اعلام نتایج نهایی خود را پیروز انتخابات معرفی نکنند و اگر دست به چنین عملی زنند به مردم "خیانت" کرده‌اند.
سخنگوی شورای نگهبان به نامزدها: وعده برپایی جشن ندهید
عباسعلی کدخدایی به نامزدهای انتخاباتی تذکر داد که از وعده برپایی جشن پیش از اعلام نتایج توسط وزارت کشور خودداری کنند. وی گفت: «کاندیداها توجه داشته باشند که مطابق قانون، اعلام نتیجه انتخابات با وزارت کشور است و هیچ مرجع و فردی حق ندارد تا زمان قانونی اعلام نتایج، برای پیروزی خود که اساساً هیچ کسی از آن خبر ندارد خود را از پیش برنده بداند و وعده برپایی جشن بدهد.»

به نظر می‌رسد که سخنان کدخدایی واکنشی به اظهارات حسن روحانی است که پیشتر به طرفداران خود گفته بود که در روز شنبه (۲۵ خرداد) "پیروزی در انتخابات را جشن خواهیم گرفت."

شرکت تیم ملی فوتبال ایران در انتخابات
تیم ملی فوتبال ایران که در حال حاضر برای دیدار مهم و سرنوشت‌ساز خود در کره‌جنوبی به سر می‌برد در صبح جمعه پس از تمرینی کوتاه در محل هتل به پای صندوق رای رفت.

سفارت ایران در سئول نیز هماهنگی لازم برای حضور صندوق در شهر اولسان را انجام داده بود و به همین منظور نیز ناظری را همراه صندوق رای به این شهر فرستاده بود.
وزیر اطلاعات: شرایط خوب برگزاری انتخابات
حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات که در هیئت مرکزی اجرایی انتخابات نیز عضویت دارد در بازدید از ستاد انتخابات کشور گفت: «شرایط برگزرای انتخابات خوب و مطلوب است و برنامه‌ریزی‌ها و ساماندهی نیز مطلوب ارزیابی می‌شود.»
وزیر کشور: گزارش تخلفات را به اطلاع ما برسانید
مصطفی محمدنجار، وزیر کشور در دیدار با نمایندگان نامزدها در ستاد انتخابات کشور گفت: «شما بر اساس قانون می‌توانید در ستاد انتخابات حضور داشتنه باشید و ما نیز آمادگی داریم هر گونه گزارشی درباره تخلف یا موارد تذکر را از سوی شما دریافت کنیم.»
نمایندگان نامزدهای انتخاباتی مستقر در ستاد انتخابات کشور شامل این افراد هستند: ترک‌نژاد نماینده حسن روحانی، دهنوی نماینده سعید جلیلی، داوودی نماینده علی‌اکبر ولایتی، ابراهیمی نماینده محمدباقر قالیباف، رئیس نماینده محسن رضایی. محمد غرضی نماینده‌ای در ستاد ندارد.
ناطق نوری: انتخابات در دور اول به نتیجه می‌رسد
علی‌اکبر ناطق نوری که برای رای‌گیری به حسینه ارشاد آمده بود در جمع خبرنگاران پیش‌بینی کرد که انتخابات در دور اول به نتیجه برسد. وی افزود: «تمکین در برابر کار قانونی که انجام می‌شود و تمکین به تصمیماتی که بر اساس قانون انجام می‌گیرد، وظیفه هر کاندیدا است.
وی از بردن نام برنده احتمالی انتخابات خودداری کرد و افزود: «اکنون اگر بگویم تبلیغات می‌شود. وی از اظهار نظر درباره ضعف رئیس‌جمهوری فعلی و وظایف عاجل رئیس‌جمهور آتی خودداری کرد.»

0 comments:

Post a Comment