• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 3, 2013

تجمعی مسالمت آمیز که به اعتراضی سیاسی تبدیل شد

Posted by UNITY4IRAN On 6:56 PM No comments

یورونیوز: تجمع تظاهرکنندگان پارک گزی در شهر استانبول که در اعتراض به قطع درختان و آسیب به محیط زیست آغاز شد، اینک به اعتراضی تمام عیار علیه دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تبدیل شده است.
این اعتراض ها که به سرعت جنبه سیاسی به خود گرفته در حال حاضر در ۶۷ شهر از ۸۲ شهر ترکیه ناآرامی هایی را درپی داشته است.
اگرچه دولت اردوغان معترضان را وابسته به گروههای اپوزیسیون می داند اما آنها می گویند در اعتراض به دولت بیش از حد اسلامی و استبدادی در این محل تجمع کرده اند و تنها خواسته آنها برکناری دولت کنونی است.
ترکیه از سال ۲۰۰۵ تاکنون در تلاش است تا به اتحادیه اروپا بپیوندد اما در طی این سالها عواملی همچون وضعیت حقوق بشر و زندانی کردن روزنامه نگاران مانع پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا بوده است.
با وجود برخورد شدید پلیس ترکیه با معترضان طی چند روز گذشته، اعتراض ها همچنان ادامه دارد. صدها نفر از مردم ترکیه در پارک گزی همچنان تجمع کرده اند و به نظر نمی رسد تا رسیدن به خواسته هایشان این محل را ترک کنند.
کشته شدن یکی از معترضان در آنکارا
در تازه ترین تظاهرات مخالفان دولت رجب طیب اردوغان در پایتخت ترکیه، روز دوشنبه یک تن کشته شد.
در پی برپایی راهپیمایی معترضان دولت اسلامگرای ترکیه در یکی از بزرگراه های آنکارا، یک دستگاه تاکسی به سوی جمعی از تظاهرکنندگان رانده شد و بر اثر آن، جوانی ۲۰ ساله جان باخت.
از سوی دیگر در چهارمین روز خشم هزاران تن از شهروندان این کشور، کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بخش دولتی در اعتراض به سرکوب معترضان اعلام اعتصاب کرد.
این نهاد که یازده اتحادیه و ۲۴۰ هزار عضو دارد، اعتصابی را به عنوان «هشدار» برای روزهای سه شنبه و چهارشنبه ترتیب داده است. 
پاکسازی استانبول برای هفته کاری تازه
استانبول پس از پشت سرگذاشتن آخر هفته ای پر حادثه در حالی که همچنان نیروهای امنیتی در این شهر مستقرند روز کاری تازه ای را آغاز کرد.
پاکسازی این شهر که همواره میزبان صدها هزار گردشگر از سراسر جهان بوده در حالی است که به نظر نمی رسد اعتراض ها به پایان رسیده باشد.
دانشجویی در استانبول به خبرنگار یورونیوز می گوید: «آنان می خواهند به اعتراضشان ادامه دهند. این اعتراض دیگر درخصوص قطع درختان نیست بلکه برپایه نظر مردم درباره واکنش حزب متبوع اردوغان است.»
بامداد امروز گروهی بالغ بر ۲۰۰ تن که عمدتا شامل جوانان می شد در ادامه اعتراض های خیابانی سه روز گذشته در استانبول به راهپیمایی پرداختند.
معترضان خواستار استعفای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر و کناره گیری دولت اسلامگرا در ترکیه هستند.

0 comments:

Post a Comment