• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 4, 2013

ایران اتهام دخالت در بحرین را رد کرد

Posted by UNITY4IRAN On 12:27 PM No comments

رادیو فرانسه: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهام دخالت در امور بحرین را رد کرد.
وی همچنین تاکید کرد که مواضع شورای همکاری کشورهای خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه «مداخله‌جویانه» است. 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس عراقچی، سخنگوی وزیر امور خارجه ایران، امروز، سه‌شنبه در نشستی خبری با رد اتهام دخالت این کشور در بحرین گفت:" شورای همکاری در حالی اتهامات واهی خود را در این خصوص تکرار می‌کند که برخی از اعضای شورا باید در مورد دخالت‌های خود در امور داخلی کشورهای دیگر از جمله سوریه و بحرین و حمایت تسلیحاتی و مالی آنان از گروه‌های تروریستی پاسخ‌گو باشند."
وی همچنین تاکید کرد که مواضع شورای همکاری کشورهای خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه «مداخله‌جویانه» است.
به گفته عباس عراقچی، تکرار این موضع هیچ گونه تأثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت و این جزایر بخش جدایی‌ناپذیر از سرزمین ایران هستند."
گفتنی است آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ماه گذشته در اجلاس بین‌المللی علما و بیداری اسلامی، با اشاره به ناآرامی‌های بحرین، حکومت این کشور را " جبار" و " سکولار" خواند که " تظاهر به سنی گری می‌کند" و در ادامه گفت:" اکثریتی مظلوم سال‌های متمادی است از حق رای و دیگر حقوق اساسی یک ملت محرومند و حال به مطالبه حق خود برخاسته‌اند."
اشاره وی به نزاع میان شیعیان با دولت بحرین بود که در این کشور در جریان است.
شورای همکاری خلیج فارس در نشست وزرای امور خارجه این کشورها در " جده" عربستان با محکوم کردن این سخنان، آن را نشانه‌ «آشکار» دخالت ایران در امور داخلی کشور بحرین دانستند.
همچنین این شورا با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ یازدهم خرداد ماه جاری، رفتار ایران در قبال بحرین را «ناسازگار با اسلام، قوانین بین‌المللی و حسن هم‌جواری» خواند.
در این بیانیه، ایران همچنین به " اشغال" جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی متهم شد. امری که همواره از سوی ایران رد شده است.
ایران، جزایر سه گانه را همواره از آن خود دانسته است. این جزایر در سال 1971 طی توافقی میان ایران و امارات متحده عربی، از سوی بریتانیا به ایران واگذار شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز امروز در سخنان خود با اشاره به این امر گفت:" تکرار این موضع هیچ گونه تأثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت و این جزایر بخش جدایی‌ناپذیر از سرزمین ایران هستند."
از سویی وزاری شورای همکاری خلیج فارس در بخشی از بیانیه خود از ایران خواسته بودند تا به تلاش‌های دیپلماتیکی که برای حل مسئله هسته‌ای آن انجام می‌شود، پاسخی مناسب بدهد و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را رعایت کند.
اما عباس عراقچی، سخنگوی تازه وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این بیانیه گفته است که این‌ گونه ادعاها صرفا به دلیل ناآگاهی و بی‌اطلاعی این شورا از روند این مذاکرات است.
گفتنی است خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) نیز شب گذشته برای دیدار و گفت‌وگو با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین وارد این کشور شد.
گفت‌وگوی آنان در مورد مساله فلسطین و وضعیت بحرین بوده است.

0 comments:

Post a Comment