• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 25, 2013

پلیس افغانستان: تمام مهاجمان به کاخ ریاست جمهوری کشته شدند

Posted by UNITY4IRAN On 10:13 AM No comments

بی‎بی‎سی: ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل گفته که با کشته شدن مهاجمان مسلح، درگیری در شرق کاخ ریاست جمهوری افغانستان پایان یافته است.
روز سه شنبه، ٤ سرطان/تیر، حدود ساعت ٦:٣٠ دقیقه بامداد به وقت محلی، گروهی افراد مسلح کاخ ریاست جمهوری و چند ساختمان دیگر واقع در مرکز پایتخت افغانستان را هدف حمله قرار دادند.
مهاجمان در یک ورودی مشترک کاخ ریاست جمهوری و هتل آریانا، که دفتر محلی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - در آن وقع است، با نگهبان‎های کاخ و نیروهای آمریکایی وابسته به این سازمان درگیر شدند.
آقای سالنگی گفته است که "در اثر مقاومت نگهبانان محل دو سه مهاجمی که بودند، کشته شدند. فعلاً در محل خیریت است، شلیک، جنگ و درگیری جریان ندارد."
هارون نجفی‎زاده، خبرنگار بی‎بی‎سی فارسی که در زمان وقوع این حمله در نزدیک محل رویداد حضور داشت، می‎گوید که دست کم صدای ۱۰ انفجار را شنیده است.
منابع کاخ ریاست گفته‎اند که در این رویداد کاخ ریاست جمهوری هدف حمله قرار نگرفته، اما راهی که از ورودی مورد نظر می‎گذرد، هم به هتل آریانا و هم کاخ ریاست جمهوری منتهی می‎شود.
این ورودی در شرق کاخ ریاست جمهوری در خیابانی موسوم به "شش درک" موقعیت دارد.
طالبان با ارسال پیامی به رسانه‎ها گفتند که به غیر از کاخ ریاست جمهوری، ساختمان وزارت دفاع و هتل آریانا که دفتر سازمان سیا در آن واقع است را هدف قرار داده اند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور گفته که ممکن است در این درگیری دو یا سه تن از نیروهای امنیتی افغان کشته شده باشند.
جعفر هاند، دیگر خبرنگار بی‎بی‎سی که بعد از پایان یافتن این درگیری به محل رویداد رفته بود، می‎گوید که بعد از گذشت چند ساعت از پایان درگیری، نیروهای امنیتی همچنان در این محل حضور سنگینی دارند.
خبرنگار ما می‎گوید که لاشه سوخته یک موتر را در محل درگیری دیده که گمان می‌رود متعلق به مهاجمان بوده است.
پیش از وقوع این رویداد، شماری از خبرنگاران در بیرون سفارت آمریکا و کاخ ریاست جمهوری جمع شده بودند تا در دو کنفرانس خبری حامد کرزی و جیمز دابینز، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان شرکت کنند.
جیمز دابینز از قطر به کابل سفر کرده و قرار است در باره مذاکرات صلح با حامد کرزی گفتگو کند.
آقای دابینز پس از گشایش دفتر گروه طالبان به دوحه، پایتخت قطر، سفر کرد و قرار بود با نمایندگان این گروه دیدار کند، اما جنجال بر سر چگونگی گشایش دفتر طالبان، مانع این دیدار شد.
در پی حمله بامداد سه‌شنبه، هر دو کنفرانس خبری به تعویق افتاد.

0 comments:

Post a Comment