• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 4, 2013

تشییع جنازه جلال‌الدین طاهری با شعار مرگ بر دیکتاتور

Posted by UNITY4IRAN On 12:45 PM No comments

رادیو آلمان: تشییع جنازه امام جمعه پیشین اصفهان با شعارهای در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی برگزار شد. در فیلم‌هایی که از این مراسم در یوتیوب منتشر شده جمعیت انبوهی شعار "مرگ بر دیکتاتور" می‌دهند.
مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری امام جمعه پیشین اصفهان جلال‌الدین طاهری، سه‌شنبه (۱۴ خرداد/ ۴ ژوئن) به تظاهرات بزرگی علیه حکومت تبدیل شد.
شرکت کنندگان در این مراسم با سر دادن شعارهایی علیه ظلم و دیکتاتوری خواهان آزادی دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شدند که از نزدیک به دو سال و نیم پیش در حبس خانگی به سر می‌برند. 
تسلیت تشییع کنندگان به موسوی، کروبی و خاتمی 
امام جمعه پیشین اصفهان ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ پس از ۳۵ روز بستری بودن در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی یکی از بیمارستان‌های این شهر در سن ۸۷ سالگی درگذشت.
طاهری، به ویژه در زادگاهش مقلدان و طرفداران فراوان داشت و سال ۷۸ با بیش از یک میلیون رای نماینده اصفهان در مجلس خبرگان شد. او در انتخابات سال ۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرد.
در فیم‌های ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تشییع‌کنندگان جنازه‌ی طاهری در خیابان‌های اصفهان درگذشت او را به موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی تسلیت می‌گویند.
طاهری، یکی از روحانیان بلندپایه‌ی نزدیک به اصلاح‌طلبان و از منتقدان صریح رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای محسوب می‌شد. او حدود سه دهه امام جمعه شهر اصفهان بود و در سال ۱۳۸۱ با انتشار نامه‌ی سرگشاده‌ی انتقادآمیزی از این سمت استعفا داد. 
مخالفت با دفن طاهری در قم 
امام جمعه پیشین اصفهان در نامه‌ی سرگشاده‌ی خود هنگام استعفا به مشکلاتی اشاره می‌کند که ۱۱ سال پس از آن همچنان از معضلات اصلی کشور محسوب می‌شوند: «مصیبت عظمای دین گریزی و سرخوردگی و بیكاری و تورم و گرانی و شكاف جهنمی فقر و غنا و فاصله عمیق و روز افزون طبقاتی و ركود و سقوط درآمد ملی و اقتصاد بیمار و فساد اداری و ضعف شدید مدیریتی و نقص فزاینده ساختار سیاسی كشور و اختلاس و ارتشاء و اعتیاد و عدم چاره‌اندیشی كارآمد تبعات وجیع و فجیعی دارد كه همچون سیل بنیان برانداز پشت سد ایستاده و هرلحظه كیان كشور و حیات ملت را تهدید می‌كند.»
در مراسم خاکسپاری طاهری شماری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب از جمله محمدرضا خاتمی، عبدالله نوری، احمد خرم، غلامحسین کرباسچی، احمد منتظری و حسن روحانی، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز حضور داشته‌اند.
گفته می‌شود امام جمعه پیشین اصفهان وصیت کرده بود او را کنار مزار حسینعلی منتظری در قم دفن کنند اما رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای با این کار مخالفت کرده است. پیکر طاهری در گورستان اصفهان کنار پسرش که در جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داده دفن شده است.

0 comments:

Post a Comment