• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 1, 2013

مخالفت آمریکا و آلمان با تجهیز تسلیحاتی سوریه از سوی روسیه

Posted by UNITY4IRAN On 12:26 PM No comments

رادیو آلمان; وزیران خارجه آمریکا و آلمان از روسیه خواستند تا سامانه پدافند موشکی اس ۳۰۰ را در اختیار سوریه قرار ندهد. از سوی دیگر اتحادیه اروپا با هدف کمک‌رسانی به مخالفان رژیم اسد تحریم‌های اقتصادی وضع‌ شده علیه آنان را کاهش می‌دهد.
وزیران خارجه آمریکا و آلمان پس از دیدار روز جمعه (۳۱ مه/۱۰ خرداد) در واشنگتن در جریان کنفرانس خبری مشترک از روسیه خواستند تا سامانه موشکی "اس ۳۰۰" را در اختیار سوریه قرار ندهد.
جان کری و گیدو وستروله در این دیدار تاکید کردند که ارسال سامانه پدافند موشکی "اس ۳۰۰" به سوریه، پیامدی جز دامن زدن به جنگ داخلی در این کشور نخواهد داشت و گفت‌وگوها برای تشکیل دولتی انتقالی در سوریه را با بن‌بست مواجه خواهد کرد.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که ارسال سلاح به رژیم بشار اسد تنها می تواند تاثیری منفی بر ثبات منطقه داشته باشد. کری در همین ارتباط ابراز داشت: «ارسال سامانه پدافند موشکی اس ۳۰۰ به منطقه کمکی به اوضاع جاری نخواهد کرد. آن هم در شرایطی که ما در تلاش هستیم، کنفرانسی با موضوع صلح برگزار کنیم.»
بشار اسد شامگاه پنجشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه "المنار" لبنان تاکید کرد که روسیه به پیمان‌های تسلیحاتی با سوریه پایبند است.
در همین ارتباط گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان نیز از روسیه خواست تا با اقداماتش نتیجه کنفرانس صلح ژنو را از پیش با بن بست روبرو نسازد. وی ارسال سلاح به حکومت سوریه را اقدامی "کاملا نادرست" خواند. 
تاکید آمریکا و آلمان بر راه حل صلح آمیز 
وزرای خارجه آمریکا و آلمان همچنین ابراز امیدواری کردند تا در کنفرانس صلح ژنو که قرار است در ماه جاری میلادی برگزار شود، نتایج مثبتی حاصل شود. وزیر خارجه آمریکا در همین ارتباط تاکید کرد، تنها راه حلی صلح‌آمیز می‌تواند زمینه‌ساز برون رفت سوریه از بحران جاری در این کشور باشد.
کری همچنین گفت که کنفرانس ژنو می‌تواند آزمون خوبی برای کشورهای روسیه و ایران باشد که مدعی هستند قصدی جدی برای خاتمه بخشیدن به بحران سوریه دارند.
وستروله نیز در سخنان خود در واشنگتن از دولت سوریه خواست از اعمال خشونت نسبت به شهروندان سوری دست بردارد و به میز مذاکره بازگردد. وزیر خارجه آلمان همچنین از نیروهای مخالف دولت سوریه خواست به توافق دست ‌پیدا کنند و در کنفرانس صلح ژنو شرکت کنند. 
اتحادیه اروپا تحریم‌های بانکی علیه مخالفان دولت سوریه را کاهش می‌دهد 
از سوی دیگر اتحادیه اروپا اعلام کرده است، در جهت حمایت از نیروهای مخالف دولت سوریه تحریم های اقتصادی وضع شده علیه این گروه را کاهش می‌دهد. به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا این اجازه را صادر کرده است تا بانک‌های اروپایی با افتتاح شعبه و حساب زمینه کمک‌رسانی به نیروهای مخالف رژیم اسد را فراهم کنند.
اتحادیه اروپا دلیل تصمیم خود را در ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه اعلام کرده است. بنا بر اطلاعات سازمان‌های امدادرسان، در بخش‌هایی از خاک سوریه که در تصرف مخالفان است، شهروندان سوری غالبا از دسترسی به آب، برق و امکانات پزشکی و دارویی محروم هستند.
اوایل هفته گذشته اتحادیه اروپا تصمیم گرفت، ممنوعیت ارسال سلاح به سوریه را لغو کند. این تصمیم می‌تواند زمینه ارسال سلاح به نیروهای مخالف رژیم سوریه را برای دولت‌های ارو‌پایی موافق این طرح فراهم سازد.

0 comments:

Post a Comment