• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 22, 2013

روسیه: "١+٥" می‌خواهد پس از تحلیف روحانی با ایران مذاکره کند

Posted by UNITY4IRAN On 10:32 AM No comments

رادیو فرانسه: در حالی که در ایران نیروها و رسانه‌های نزدیک به آیت الله خامنه‌ای می گویند سیاست‌های هسته‌ای ایران از سوی رهبر جمهوری اسلامی تعیین می شود، قدرت‌های جهانی در تلاشند تا از فرصت انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور جدید ایران برای حل بحران هسته‌ای این کشور استفاده کنند.
 خبرگزاری ریانووستی، امروز از قول سرگئی لاوروف- وزیر امور خارجه روسیه نوشت که گروه ١+٥، اندکی پس از تحلیف حسن روحانی- رییس جمهور منتخب ایران، پیشنهاد برگزاری نشست دیگر این گروه با ایران را مطرح خواهد کرد.
لاوروف گفت: آمادگی ایران برای بحث در خصوص امکان توقف غنی‌سازی اورانیوم تا درجه ٢٠ درصد، مدت‌ها قبل از انتخابات نشان داده شد.
قرار است مراسم تنفیذ حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سوم اوت (١٢مرداد) و مراسم تحلیف وی روز پنجم اوت (١٤مرداد) برگزار شود.
وزیر امور خارجه روسیه، پیشتر نیز گفته بود که اگر ایران به غنی سازی تا ٢٠ درصدی اورانیوم نپردازد، گروه ١+٥ آماده برداشتن گام‌هایی در جهت تخفیف تحریم‌های چندجانبه و یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی خواهد بود.
در جریان مناظره نامزدهای انتخابات ایران گفته شد که در مذاکرات آلماتی، گروه ۱+۵ پذیرفته بود که در قبال تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد، ۳ تحریم را علیه ایران بردارد اما تیم مذاکره کننده ایران زیر بار این پیشنهاد نرفت.
با انتخاب حسن روحانی، مذاکره کننده ایران در زمان محمد خاتمی، قدرت‌های جهانی به ویژه کشورهای غربی امیدوارند که وی بتواند پیشرفتی در روند مذاکرات هسته‌ای ایران ایجاد کند.

0 comments:

Post a Comment