• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 26, 2013

ایران امیدوار است با تغییر رهبری در قطر روابط دو کشور گسترده تر شود

Posted by UNITY4IRAN On 1:30 PM No comments

رادیو فرانسه: علی اکبرصالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که پس از تغییرات سیاسی در قطر، روابط ایران و امیرنشین گسترش بیشتری یابد. روز گذشته، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی پس از هجده سال حکمرانی، قدرت را رسماً  به شیخ تمیم بن حمد، پسر ۳۳ ساله خود واگذار کرد.
امروز چهارشنبه، صالحی که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای تاجیک خود سخن می گفت اظهارداشت: ایران و قطر روابط بسیار خوبی در ابعاد مختلف دارند و در بعد سیاسی روابط در بهترین وضعیت خود است هر چند که ما در برخی از امور محوری اختلاف نظر با یکدیگر داریم اما این مانع از داشتن روابط خوب سیاسی با یکدیگر نشده است.
وی گفت به آقای شیخ تمیم به عنوان امیر جدید قطر تبریک می گویم و امیدوارم  که روابط دو کشور گسترش بیشتری یابد.
لازم به یاد آوری است که جمهوری اسلامی و قطر در مورد بحران سوریه سیاستی کاملاً مخالف را اتخاذ کرده اند. در حالی که ایران با همه امکانات برای حفظ بشار اسد در قدرت کوشش می کند، امیر سابق قطر با همه ی امکانات مالی و دیپلماتیک از اپوزیسیون سوریه که خواستار سرنگونی رژیم اسد است، حمایت کرده است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: امیداوریم شیخ تمیم تامل ویژه ای بر موضوع سوریه داشته باشند و نسبت به سیاست های گذشته تجدید نظر جدی داشته باشند تا کشورهای منطقه بتوانند با کمک یکدیگر بحران سوریه را به نوعی مدیریت کنند که هر چه زودتر مردم سوریه از این رنج نجات پیدا کنند و ریختن خون بی گناهان و کشتار هر چه زودتر متوقف شود و صلح، امنیت و ثبات به سوریه باز گردد.
صالحی افزود: در این صورت تمام کشورهای منطقه از این وضعیت بهره می برند. در غیر این صورت اگر خلاء در سوریه ایجاد شود یقیناً آثار فاجعه باری برای کل منطقه خواهد داشت و هیچ کشوری مصون نخواهد بود.
شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی که در سال ۱۹۹۶ قدرت را با کنار زدن پدرش به دست گرفته بود، دیروز پس از هجده سال حکمرانی، رسماً تخت و تاج را  به شیخ تمیم بن حمد، پسر ۳۳ ساله خود واگذار کرد.

0 comments:

Post a Comment