• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 10, 2013

رئيس ستاد مشترک ارتش لیبی استعفا کرد

Posted by UNITY4IRAN On 10:44 AM No comments

رادیو آلمان: به دنبال درگیری خونین یک گروه مسلح و تظاهرکنندگان معترض به حضور شبه‌نظامیان در شهر بنغازی رئيس ستاد مشترک ارتش لیبی استعفا کرد. این درگیری دست کم ۳۱ کشته و ۵۵ زخمی برجای گذاشته است.
یوسف المنقوش، رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی عصر یکشنبه (۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد) از سمت خود کناره‌گیری کرد.
استعفای او به دنبال درگیری خونین تظاهرکنندگان معترض به حضور شبه‌نظامیان و افراد وابسته به گروه مسلح "گردان سپر لیبی" در بنغازی صورت گرفت.
در درگیری‌های سنگین روز شنبه (۸ ژوئن/ ۱۸ خرداد) میان تظاهرکنندگان و افراد وابسته به این گروه دست کم ۳۱ نفر جان خود را از دست داده و ۵۵ تن زخمی شدند. این درگیری‌ها تا ساعات اولیه روز یکشنبه ادامه داشت.
گروه‌های شبه‌‌نظامی که در مبارزه با معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی قدرت گرفتند در حال حاضر به مشکلی برای این کشور تبدیل شده‌اند.
ارتش لیبی از گروه شبه‌نظامی "گردان سپر لیبی" خواسته است، هر چه سریع‌تر مقر اصلی خود را به نیروهای مسلح واگذار کند.
"گردان سپر لیبی" از شورشیان سابقی تشکیل شده که علیه معمر قذافی می‌جنگیدند و در حال حاضر نیز مسلح‌اند.
تظاهرکنندگان روز شنبه خواستار خروج افراد این گروه از بنغازی و واگذاری کنترل شهر به ارتش شدند. درگیری روز شنبه با دخالت نیروهای ویژه لیبی خاتمه یافت.
یوسف المنقوش روز یکشنبه به واحدهای ارتش دستور داد، مقر اصلی گروه "گردان سپر لیبی" و پایگاه‌های دیگر آن در بنغازی را به تصرف در آورند. پس از آن او استعفای خود را تسلیم کرد.
پارلمان استعفا را پذیرفت
خبرگزاری رسمی لیبی، لانا اعلام کرد، استعفای یوسف المنقوش فورا از سوی پارلمان لیبی (کنگره ملی لیبی) در طرابلس پذیرفته شد.
خبرگزاری آلمان به نقل از منابع آگاه از سالم الجنیدی به عنوان جانشین احتمالی المنقوش نام برده است.
رهبری جدید لیبی ماه‌ها است که تلاش دارد، گروه‌های مختلف شبه‌نظامی که در جنگ با قذافی آموزش دیده‌اند را یا خلع سلاح و یا جذب نیروهای امنیتی کشور کند.
به‌خصوص بنغازی که مقاومت علیه قذافی در آن آغاز شد بارها صحنه درگیری‌های سنگین ‌با شبه‌نظامیان بوده است.
در سپتامبر سال ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در شهر بندری بنغازی حمله شد. در این حمله سفیر آمریکا در لیبی و سه دیپلمات دیگر آمریکایی کشته شدند. بنغازی حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

0 comments:

Post a Comment