• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 10, 2013

افزایش فشار بر خبرنگاران در آستانه انتخابات

Posted by UNITY4IRAN On 8:07 PM No comments

رادیو آلمان: در هفته‌های اخیر مسئولان امنیتی دست کم در ۹ مورد، بستگان و نزدیکان کارمندان "رادیو فردا" را بازجویی کرده‌اند. همچنین با نزدیک شدن به انتخابات، فشار بر خبرگزاری‌های نیمه دولتی ایران افزایش یافته است.
بنا بر بیانیه‌ای که "رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی" منتشر کرده همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، فشارها بر خانواده کارکنان رادیو فردا افزایش یافته است.
در این بیانیه که ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ منتشر شده آمده که در هفته‌های اخیر مسئولان امنیتی دست کم در ۹ مورد، بستگان و نزدیکان کارمندان رادیو فردا را احضار کرده و از آن‌ها درباره فعالیت‌های کارمندان رادیو فردا بازجویی کرده‌اند.
آن‌طور که در این بیانیه آمده است "قطع همکاری با رادیو فردا یا همکاری پنهانی با نهادهای امنیتی ایران" از جمله درخواست‌های مسئولان امنیتی از خانواده کارکنان "رادیو فردا" بوده است.
پیش از این نیز "رادیو آزاد اروپا" در بیانیه‌ای از افزایش فشار بر خانواده‌ کارکنان رادیو فردا خبر داده بود.
اعتراض بیش از صد خبرنگار به اقدامات "کمیته فیلترینگ"
همزمان با فشار بر خبرنگاران خارج از ایران، نهاد‌های امنیتی فشار بر خبرنگاران داخلی و حتی رسانه‌های نیمه‌دولتی را نیز افزایش داده‌اند.
خبرگزاری نیمه‌دولتی "مهر"، ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ در گزارشی از "اعتراض ۱۰۰ فعال رسانه‌ای به اقدامات کمیته فیلترینگ در محدودسازی فعالیت خبرگزاری‌ها و سایت‌ها" خبر داده بود.
بنا بر این گزارش در  بیانیه اعتراضی این خبرنگاران آمده: «برخوردهای خارج از ضابطه با رسانه‌های فعال در حوزه فضای مجازی طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است؛ به‌گونه‌ای که یکی از مراجع تصمیم‌گیر و مرتبط با فعالیت‌های رسانه‌ای، بدون کمترین مشورت و نظرخواهی‌ای، اقداماتی سخت‌گیرانه و غیرمترقبه را در مورد رسانه‌های شناخته‌شده و رسمی کشور اعمال می‌کند».
در این بیانیه درباره نمونه‌ای از فشار بر رسانه‌های داخلی آمده: «این‌که از یک مرجع نامرتبط با رسانه‌های "رسمی"، تماس گرفته‌شده و به‌شیوه‌ای جدید از آن‌ها خواسته ‌شود که یا متن مشخصی را از روی خروجی خود حذف کنند یا با فیلترینگ سایت‌شان مواجه می‌شوند، رویه‌ای است که در طول یک‌ سال گذاشته به کرات به‌وقوع پیوسته است».
پیش از این، وزیر "فرهنگ و ارشاد اسلامی"، چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲ نیز خواستار آن شد که دستگاه‌های امنیتی و نظارتی مراقبت جدی‌تری بر ورود خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.

0 comments:

Post a Comment