• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 4, 2013

سازمان ملل احتمال کاربست سلاح شیمیایی در سوریه را تایید کرد

Posted by UNITY4IRAN On 1:32 PM No comments

رادیو آلمان: کمیسیون تحقیقاتی سازمان ملل متحد برای نخستین بار در گزارش خود احتمال بکارگیری سلاح شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را تایید کرد. از سوی دیگر آمریکا سامانه پدافند موشکی و هواپیماهای جنگنده در اردن مستقر کرده است.
کمیسیون تحقیقاتی سازمان ملل روز سه‌شنبه (۴ ژوئن/۱۴ خرداد) در ژنو اعلام کرد که مواد شیمیایی جنگی احتمالاَ در چهار نقطه‌ی سوریه از تاریخ ۱۹ مارس تا ۲۹ آوریل بکار گرفته شده است.
گزارش کمیسیون سازمان ملل تصریح می‌کند که اغلب حملات شیمیایی از سوی ارتش اسد صورت گرفته است. پائولو سرجیو پین‌هیرو، رئیس برزیلی این کمیسیون افزود که اتهاماتی نیز به شورشیان پیرامون استفاده از تسلیحات شیمیایی مطرح است. پین‌هیرو گزارش جدیدی درباره اعمال خشونت در بحران سوریه را به شورای حقوق‌بشر سازمان ملل ارائه داد.
آمریکا، فرانسه و بریتانیا تا کنون بارها رژیم اسد را متهم به استفاده از سلا‌ح‌های شیمیایی علیه مخالفان خود کرده‌اند. آمریکا "خط قرمز" خود در بحران سوریه را بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد اعلام کرده بود.
کشورهای غربی پیش‌تر تصریح کرده بودند که در صورت اثبات بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه حمله نظامی به این کشور منتفی نیست. بر طبق قوانین بین‌الملل بکارگیری جنگ‌افزارهای شیمیایی تحت هر شرایطی "جنایت جنگی" محسوب می‌شود و مجازات‌های بین‌المللی در پی خواهد داشت.
تنظیم گزارش با استناد به شاهدان عینی
رئیس کمیسیون تحقیقاتی اذعان داشت که کارشناسان این کمیسیون موفق به شناسایی دقیق ماده شیمیایی بکارگرفته نشده‌اند، اما زمان برای تشخیص نوع ماده شیمیایی هنوز سپری نشده و در صورت امکان در محل حادثه می‌توان عاملان بکارگیری سلاح شیمیایی را نیز بطور قطعی مشخص کرد.
گزارش کمیسیون، حوادث سوریه در نیمه اول سال جاری میلادی را در بر می‌گیرد و بر اساس گفت‌وگو با ۴۳۰ آواره سوری و کارکنان بیمارستان‌های سوریه که خود شاهد قربانیان و رویدادها بوده‌اند، تنظیم شده است.
پین‌هیرو بار دیگر از دولت سوریه خواست که با سفر کمیسیون تحقیقاتی به این کشور موافقت کند تا کارشناسان بتوانند گزارشی کاملاَ دقیق از بکارگیری سلاح شیمیایی تنظیم کنند. کمیسیون تحقیقاتی سازمان ملل متحد در اوت ۲۰۱۱ برای رسیدگی به مسائل سوریه تشکیل شد.
رژیم اسد پس از انتشار خبرهای تکان‌دهنده از بکارگیری احتمالی سلاح‌های شیمیایی در سوریه با سفر کارشناسان سازمان ملل به این کشور موافقت کرد، اما پس از چندی مانع ورود این کارشناسان شد.
ناآرامی‌های سوریه، که با تظاهرات مسالمت‌آمیز در ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده بود، بتدریج به جنگی تمام عیار مبدل شد و به گفته سازمان‌های حقوق‌بشری تا کنون حدود ۹۰ هزار قربانی بر جای گذاشته است.
درخواست همکاری اتحادیه اروپا از روسیه
هرمان فان رومپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا از روسیه خواست که در بحران سوریه با جامعه جهانی همکاری کند. وی که هم‌اکنون در روسیه به سر می‌برد تصریح کرد که اتحادیه اروپا و روسیه منافع مشترکی برای برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه دارند.
رومپوی از تلاش روسیه برای برپایی یک کنفرانس بین‌المللی به‌منظور یافتن راه‌حلی سیاسی در سوریه استقبال کرد. روسیه در حال حاضر به دلیل ارسال کمک‌های نظامی به رژیم اسد مورد انتقاد کشورهای اروپایی قرار دارد.
هواپیما و سامانه‌‌‌ی موشکی ‌آمریکا در اردن
پی تشدید جنگ داخلی در سوریه و احتمال سرایت درگیری‌ها به کشورهای همسایه، آمریکا را سامانه‌ی موشکی پاتریوت و هواپیماهای جنگنده "اف ۱۶" دراردن مستقر کرد.
یک مقام نظامی آمریکا روز دوشنبه (۳ ژوئن) تصریح کرد که انتقال تجهیزات نظامی به اردن در چارچوب یک رزمایش مشترک از پیش مقرر شده بود. یک مقام نظامی اردن نیز ضمن تایید این خبر گفت: «بخشی از این تجهیزات نظامی پس از پایان رزمایش در اردن باقی خواهد ماند.»
هنوز از تعداد هواپیماهای جنگنده ارسالی به اردن اطلاع دقیقی در دست نیست. پیش‌تر نیزؤ برای مقابله با حملات احتمالی سوریه به ترکیه سامانه‌‌های پدافند موشکی پاتریوت از سه کشور آمریکا، آلمان و کانادا در خاک ترکیه مستقر شده بود.

0 comments:

Post a Comment