• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 29, 2013

نامه سرگشاده علی رهبری (رهبر ارکستر و آهنگساز) به حسن روحانی

Posted by UNITY4IRAN On 8:22 PM No comments

دانشجونیوز: علی رهبری (رهبر ارکستر و آهنگساز ایرانی) که به الکساندر رهبری نیز شهر دارد، در نامه‌ای به دکتر حسن روحانی خواستار توجه دولت یازدهم به موسیقی ارکسترال در کشور شد.
علی رهبری در این نامه که توسط سایت ایلنا منتشر شده است، خواستار آن شد که هرچه سریعتر برای جلوگیری و توقف تعارف‌ها، چاپلوسی‌ها و شعارهای عوام فریبی و بخصوص تصمیمات نابخردانه ترتیبی داده شود و هرچه زودتر به وضع موسیقی نه تنها در تهران بلکه در تمام ایران رسیدگی شود.
در ادامه متن کامل این نامه است:
جناب اقای دکتر روحانی, رئیس جمهور منتخب ایران
امیدی را که جنابعالی در دل هنرمندان ایرانی به وجود آورده‌اید، در تاریخ صد ساله موسیقی ملی و کلاسیک در ایران بی‌نظیر بوده و چه بسا ناامیدی٫ عواقب ناگوارتری از بی‌توجهی‌های دولت نهم نسبت به هنرمندان عزیز٫ به بار خواهد آورد.
دولت نهم, نه تنها علاقه‌ای به هنر نشان نداد بلکه اغلب گروه‌های موجود که استادان ما به سختی پایه‌گذاری کرده بودند را از روی ناواردی دگرگون کرده و یا به طور کل از بین برده است.
کشورهای ایران و ترکیه دو کشور همسایه و مسلمانی هستند که قدمت طولانی در موسیقی ملی و سمفونیک دارند با فرق اینکه در ایران بعد از انقلاب, از ارکسترها به منظور نواختن در محافل سیاسی یا سرودها به مراتب بیشتر استفاده شده ولی رسیدگی به وضع نوازندگان و آهنگسازان روز به روز کمتر شده و اغلب نوازندگانی که با مخارج خود دولت در هنرستان‌ها تربیت شده‌اند؛ از کار برکنار شده‌اند و درنهایت, ارکستر ملی و سنفونیک به کل منحل شده‌اند.
این وضع٫ سطح هنر موسیقی در ایران را در مقابل کشور همسایه, ترکیه آنقدر پائین آورده است که از نظر اینجانب که سالها به طور تخصصی در این زمینه در کشورهای مختلف جهان مشغول به فعالیت هستم, این دو کشور را در سطحی کاملأ متفاوت و غیرقابل مقایسه‌ای قرار داده است.
باید هرچه سریعتر برای جلوگیری و توقف تعارف‌ها, چاپلوسی‌ها و شعارهای عوام فریبی و بخصوص تصمیمات نابخردانه, ترتیبی داده شود و هرچه زودتر به وضع موسیقی نه تنها در تهران بلکه در تمام ایران رسیدگی شود.
در کشور ترکیه نه تنها در آنکارا و استامبول و ازمیر, بلکه در تمام شهرهای کوچک و بزرگ, چندین ارکستر دولتی و جود دارد که از نظر قانون اساسی چنان محکم ضرورتشان حفظ شده است که هچ دولتی با سلیقه‌هائی مختلف نمی‌تواند آنرا تغییر بدهد.
هنرمندان ایرانی چه آنهائی که در ایران مانده و چه آنهائی که در خارج مشغول به فعالیت هستند, سطحشان به هیچ وجه کمتر از هنرمندان ترکیه نیست ولی بی‌توجهی که وزارت ارشاد در این سالها نسبت به هنرمندان داشته, در نوع خودش منحصر بفرد است.
بعنوان یک ایرانی ضمن آرزوی موفقیت, از جنابعالی صمیمانه تقاضامندم در جهت پیشرفت و سربلندی هنر ایران زمین و به ویژه هنرمندان عزیزمان دستورات لازم را مبذول فرمائید.
علی رهبری
وین اطریش
رهبر ارکستر و اهنگ ساز
فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی ملی و آکادمی وین
برنده مدال طلای رهبری در کشور فرانسه
برنده مدال نقره رهبری در کشور سوئیس
مدیر هنری ارکستر فیهارمونیک بروکسل
مدیر هنری ارکستر فیلهارمونیک زاگرب
مدیر هنری ارکستر فیلهارمونیک مالاگا
رهبر دائم ارکستر ویرتوزی دی پراگا
رهبر دائم میهمان ارکستر فیلهارمونیک چک
رهبر دائم میهمان ارکستر فیلهارمونیک بلگراد
دستیار اقای فون کارایان در فیلهارمونیک برلین
رهبر بیش از ۱۲۰ ارکستر سمفونیک در سراسر دنیا
دارای بیش از ۲۰۰ سی دی در بازار حهانی.

0 comments:

Post a Comment