• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 12, 2013

واکنش‌‌های سیاسی و انتخاباتی به پیروزی تیم فوتبال ایران برابر لبنان

Posted by UNITY4IRAN On 9:54 AM No comments

رادیو فرانسه: برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران و همچنین برخی از مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی به پیروزی تیم ملی فوتبال ایران برابر تیم لبنان در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی 2014 واکنش نشان داده‌اند.
تیم ملی فوتبال ایران توانست عصر دیروز در دومین دیدار خود از گروه A رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی، در تهران با نتیجه 4 بر صفر مقابل تیم ملی فوتبال لبنان به پیروزی برسد.
پس از این پیروزی، علی‌اکبر ولایتی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با صدور بیانیه‌ای پیروزی تیم ملی فوتبال این کشور را به مردم تبریک گفت.
پیش از برگزاری این بازی، ستاد تبلیغاتی حسن روحانی نیز با صدور بیانیه‌ای نوشت: «آمیختن این حرکت ورزشی با فعالیت انتخاباتی نه تنها به صلاح نیست، بلکه بر اساس قانون تخلف آشکاری است که بخواهند بر موج شادی ملی سوار شوند و هیجان ورزشی را به نام خود مصادره کنند.»
محمدرضا عارف نامزد انتخابات یازدهم ریاست جمهوری که پریشب از حضور در انتخابات انصراف داد برای تماشای مسابقه ایران و لبنان به ورزشگاه آزادی آمده بود.
همچنین به گزارش منابع خبری ایران، برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا تبلیغات گسترده‌ای در اطراف ورزشگاه آزادی انجام دادند.
بهره‌برداری‌های سیاسی از وزرش از سوی سیاست‌مداران ایران، پیشتر نیز سابقه داشته است.
سال در جام جهانی 1998، فرانسه، وقتی تیم ملی فوتبال ایران توانست مقابل آمریکا به پیروزی برسد، آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی نوشت: «امشب نيز يك بار ديگر حريف قوى‌پنجه و مستكبر طعم تلخ شكست را از دست شما چشيد. خرسند باشيد كه ملت ايران را خرسند كرديد.»
از سوی دیگر، معترضان نیز مسابقات وزرشی را به فرصت برای بیان اعتراض خود تبدیل کرده‌اند.
پیش از برگزاری مسابقه دیشب، گروهی از وبلاگنویسان و کاربران شبکه‌های اینترنتی، برای شرکت در مسابقه فوتبال میان تیم ملی ایران و لبنان و طرح شعارهای اعتراضی همچون «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» فراخوان داده بودند.
مجتبی واحدی، مشاور سابق مهدی کروبی، و از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی، در وبلاگ خود نوشت: «من اغلب دعوت کنندگان به حضور اعتراضی در حاشیه مسابقه فوتبال روز سه شنبه و حامیان آنها را نمی شناسم. اما بر این باورم که این دعوت از نظر فرصت شناسی و بی خطر بودن برای حاضران، بسیار هوشمندانه است و لذا به سهم خود برای انعکاس وسیع تر این دعوت ، تلاش خواهم کرد . از همه دوستانی هم که این پیشنهاد را می پسندند تقاضا می کنم از حدود پنجاه ساعت فرصت موجود برای گسترش این دعوت بهره گیری نمایند.»
پس از برگزاری بازی فوتبال، برخی منابع غیررسمی نوشته اند که با وجود جو شدید امنیتی، شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» در ورزشگاه آزادی سر داده شد.

0 comments:

Post a Comment