• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 27, 2013

جمهوری اسلامی ادعای عربستان مبنی بر «مداخله» در سوریه را رد کرد

Posted by UNITY4IRAN On 12:17 PM No comments

رادیو فرانسه: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی مبنی بر دخالت ایران در سوریه، حضور نیروهای جمهوری اسلامی در این کشور را تکذیب کرد.
عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه عربستان گفت: اظهارات سعود الفیصل مملو از تناقض است.
شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تاکید بر مداخلات جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در سوریه، متذکر شد که کشورش در برابر این مداخلات سکوت نخواهد کرد.
شاهزاده سعود الفیصل ضمن «خطرناک» خواندن مداخلات جمهوری اسلامی در سوریه، گفت : باید از طریق ارسال سلاح برای مخالفان رژیم بشار اسد، آنان را برای دفاع از خود آماده ساخت.
وزرات امور خارجه جمهوری اسلامی ضمن تکراری خواندن این ادعا، عربستان سعودی را به نقض تمامی قوانین و کنوانسیونهای بین المللی در بحرین متهم کرد.
عباس عراقچی متذکر شد: ادعای تکراری دخالت ایران در سوریه در حالی مطرح می شود که عربستان علاوه بر دخالت آشکار نظامی در بحرین با زیر پا گذاشتن تمامی قوانین و کنوانسیونهای بین المللی، تروریست های حاضر در سوریه را نیز با انواع سلاحهای سبک و سنگین مجهز می کند و به شریک جنایات تروریستهای تکفیری علیه مردم بی دفاع  سوریه مبدل شده است.
جمهوری اسلامی ایران در حالی ادعای «مسلح کردن تروریستهای سوریه» از سوی عربستان سعودی را مطرح می کند که وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز گفته بود: «ما خواهان صدور قطعنامه ای بین المللی از سوی سازمان ملل برای ممنوعیت ارسال سلاح  به رژیم سوریه هستیم».
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با تاکید بر «ظرفیتهای فوق العاده عربستان سعودی برای ایجاد وحدت بین جوامع اسلامی و کمک به حل مشکلات جهان اسلام»، از اینکه اکنون این ظرفیت «در مسیر خلاف خود» حرکت می کند، ابراز تاسف کرد.
در هفته های گذشته تلاشهای جامعه بین المللی به منظور برگزاری کنفرانس موسوم به کنفرانس صلح «ژنو 2»، با هدف بررسی راههای برقراری صلح در سوریه بی نتیجه مانده است.
جمهوری اسلامی ایران هم می گوید که تلاشهایش برای همکاری با عربستان سعودی در خصوص حل بحران در سوریه ناکام مانده است اما در عین حال ابراز امیدواری می کند که عربستان سعودی به این تلاشها پاسخ مثبت دهد تا به یافتن راه حلی صلح آمیز برای رفع بحران در سوریه کمک شود.
درحالی که جامعه بین المللی از تلاشها بر سر یافتن راه حل به منظور برقراری صلح در سوریه می گوید، برپایه آخرین آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای غیردولتی بین المللی، آمار کشته شدگان در جریان درگیریهای سوریه از ماه مارس 2011 (آغاز درگیریها در سوریه) از مرز یکصد هزار تن گذشت.
کارشناسان سازمان ملل، بر روی استفاده از سلاح شیمیائی در سوریه تحقیق می کنند
بدنبال برخی از گزارشات سازمانهای بین المللی غرب مبنی بر تائید استفاده از سلاح شیمیائی در سوریه، دو تن از کارشناسان سلاحهای شیمیائی سازمان ملل متحد در خاک ترکیه در حال بررسی این ادعا هستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه  دو تن از کارشناسان سلاحهای شیمیائی سازمان ملل متحد، که از ورودشان به سوریه جلوگیری شده است، در ترکیه تحقیقات برای بررسی ادعای استفاده از سلاح شیمیائی در جریان درگیریها در سوریه را آغاز کردند.
کارشناسان سازمان ملل متحد از ماه آوریل  در قبرس در انتظار جواز ورود به خاک سوریه بودند.
ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و برخی دیگر از کشورهای غربی مدعی شدند که بشار اسد از سلاح شیمیائی علیه نیروهای مخالف خود استفاده کرده است.

0 comments:

Post a Comment