• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 20, 2013

اعتراف پلیس فدرال آمریکا به استفاده از هواپیماهای بی‌سرنشین

Posted by UNITY4IRAN On 9:30 AM No comments

رادیو آلمان: پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) برای نخستین بار اعتراف کرد که از هواپیماهای بی‌سرنشین تجسسی برای نظارت و کنترل بر فراز خاک آمریکا استفاده شده است.
فعالان مدنی آمریکا این امر را تهدیدی برای حریم خصوصی خود می‌دانند.
رابرت مولر، رئيس پلیس فدرال آمریکا، روز چهارشنبه (۱۹ ژوئن/۲۹ خرداد) در برابر کمیسیون دادگستری سنا ناچار شد به پرسش‌های انتقادی زیادی درباره کاربرد هواپیماهای بی‌سرنشین تجسسی در خاک آمریکا پاسخ دهد.
وی سرانجام با دستپاچگی تایید کرد که ماموران اف‌بی‌آی از چنین هواپیماهایی برای نظارت و کنترل در خاک آمریکا استفاده می‌کنند. این نخستین بار است که پلیس فدرال آمریکا به چنین موضوعی اعتراف می‌کند.
مولر درباره محدودیت چنین ماموریت‌هایی گفت: «ما از هواپیماهای بی‌سرنشین معدودی استفاده کرده‌ایم و چنین کاربردهایی محدود بوده است». به گفته رئیس پلیس فدرال آمریکا، سازمان او در حال حاضر منطبق با دستورالعمل موجود درباره استفاده از هواپیماهای بی‌سرنشین عمل می‌کند.
با این همه توضیحات کوتاه رابرت مولر چنان بود که سازمان تحت ریاست وی ناچار شد بعدا توضیحات کتبی اضافه‌ای ارائه دهد.
طبق این توضیحات، مقامات اداره هوانوردی فدرال (FAA) هر بار برای چنین ماموریت‌هایی مجوز صادر کرده‌اند. از هواپیماهای بی‌سرنشین تجسسی در شرایطی استفاده شده که امکان به مخاطره افتادن ماموران اف‌بی‌آی وجود داشته است.
اف‌بی‌آی به نمونه مشخصی نیز اشاره کرده که در آن از هواپیماهای بی‌سرنشین در جریان مقابله با یک گروگانگیری در ماه ژانویه سال جاری در ایالت آلاباما استفاده شده است. در این گروگانگیری مرد مسلحی نوجوانی را از اتوبوس مدرسه بیرون کشیده و در پناهگاهی زیرزمینی در اسارت نگاه داشته بود.
پرنده‌های مناقشه‌برانگیز
در آمریکا نهادهای دیگری نیز از هواپیماهای بی‌سرنشین برای نظارت و کنترل استفاده می‌کنند. از جمله وزارت امنیت داخلی در مناطق مرزی آمریکا با مکزیک از چنین پرنده‌هایی استفاده می‌کند.
آمریکا همچنین از هواپیماهای بی‌سرنشین مسلح در پاکستان و یمن برای مقابله با تروریست‌ها و نیروهای افراطی شورشی استفاده می‌کند. استفاده از این پرنده‌های مرگبار نیز بسیار مورد مناقشه است.
اوباما اواخر ماه مه در یک سخنرانی در واکنش به انتقادهایی در این زمینه اعلام کرد که هواپیماهای بی‌سرنشین مسلح در خارج از مناطق جنگی تحت مقررات سختگیرانه‌تری به کار گرفته خواهند شد. وی همچنین گفت که هیچ رئيس‌جمهوری در آمریکا از هواپیماهای بی‌سرنشین مسلح در خاک آمریکا استفاده نخواهد کرد.
اوباما همزمان تصریح کرد که تابعیت آمریکا حفاظی در برابر حملات چنین هواپیماهایی نیست و اگر یک آمریکایی در خارج از آمریکا علیه کشور خود بجنگد و نتوان او را دستگیر کرد، از چنین حمله‌ای در امان نخواهد بود.
نگرانی سناتورهای آمریکایی
چاک گرسلی، سناتور جمهوریخواه، پس از اظهارات رئیس پلیس فدرال آمریکا ابراز نگرانی کرد و به فرستنده سی‌ان‌ان گفت: «من فکر می‌کنم که حق برخورداری از حریم خصوصی در آمریکا در خطر است».
دایان فاینستین، سناتور دمکرات، نیز تصریح کرد: «هواپیماهای بی‌سرنشین بزرگ‌ترین تهدید برای حریم خصوصی آمریکاییان هستند».
شهروندان آمریکایی در هفته‌های گذشته آگاه شدند که حریم خصوصی آنان تا چه اندازه می‌تواند خدشه‌پذیر باشد. فاش شد که آژانس امنیت ملی (NSA) که سازمان امنیت ارتش آمریکاست، کنترل و نظارت گسترده‌ای بر اینترنت اعمال می‌کند. پس از این افشاگری‌ها انتقادهای گسترده‌ای از سوی فعالان مدنی آمریکا متوجه باراک اوباما شد. آنان معتقدند که دولت آمریکا حقوق اساسی مردم را نقض کرده است.
اوباما در جریان دیدار از برلین نیز ناچار بود به پرسش‌هایی در این زمینه پاسخ دهد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ضمن ارج نهادن به همکاری‌های امنیتی با آمریکا تصریح کرد که در جریان همه کنترل‌های ضروری باید همواره "توازن و تناسب" برقرار باشد.
اوباما اعلام کرد که برای نگرانی‌های آلمان تفاهم دارد، ولی بار دیگر از ضرورت رصدکردن اینترنت توسط آژانس امنیت ملی آمریکا دفاع کرد و گفت، این برنامه تاکنون ۵۰ طرح تروریستی را ناکام ساخته و جان انسان‌های زیادی را از جمله در آلمان نجات داده است.

0 comments:

Post a Comment