• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 26, 2013

پرونده شکایت از رحیم مشایی به وزارت اطلاعات ارسال شد

Posted by UNITY4IRAN On 10:44 AM No comments

بی بی سی: کمیسیون اصل نود مجلس علیه اسفندیار رحیم مشایی پرونده ای تشکیل داده و به نهادهای نظارتی ارسال کرده است.
روز چهارشنبه، ۵ تیر (۲۶ ژوئن)، شماری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخلی ایران در خبری تحت عنوان "پرونده شکایت از مشایی به وزارت اطلاعات ارسال شد" به نقل از سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گزارش کردند که پرونده‌ای علیه اسفندیار رحیم مشایی، از نزدیکان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، تکمیل و به "نهادهای نظارتی ارسال شده است."
براساس این گزارش، که با عنوان و محتوای یکسان در این منابع خبری منعکس شده، مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل نود، در مورد محتوای پرونده گفته است که این پرونده "درخصوص اظهارات اسفندیار رحیم مشایی در مورد مکتب ایرانی، انبیا، مدیریت داوود نبی و حضرت مسیح و رژیم صهیونیستی در کمیسیون اصل نود مورد بررسی قرار گرفت و به مبادی دیربط ارسال شد."
به گفته آقای افضلی‌فرد، "این پرونده با شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی تنظیم شده و تعدادی از نمایندگان مجلس هفتم و هشتم نیز در این میان هستند."
در ادامه این گزارش آمده است که سخنگوی کمیسیون اصل نود در پاسخ به این سئوال که پرونده نهایی به چه دستگاهی ارسال می‌شود، گفته است: "پرونده‌های کمیسیون اصل نود مجلس عمدتا به نهادهای نظارتی همچون وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور فرستاده می‌شود." وی در عین حال منحصرا از وزارت اطلاعات به عنوان مرجع رسیدگی به این پرونده نام نبرده است.
کمیسیون اصل نود مجلس براساس اصل ۹۰ قانون اساسی تشکیل شده که در آن آمده است: "هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضاییه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت به قوه مجریه و یا قضاییه مربوط است، رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام نماید و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند."
اسفندیار رحیم مشایی، از خویشان سببی آقای احمدی نژاد است و در دوره ریاست جمهوری وی مشاغل مهمی از جمله ریاست دفتر ریاست جمهوری را در داشته است. وی در حال حاضر نیز متصدی سمت‌های مختلفی از جمله ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد است.
"رهبر جریان انحرافی" 
آقای مشایی نامزد مورد نظر محمود احمدی نژاد در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری بود اما شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد.
وی طی سال های گذشته، به خاطر اظهاراتش در زمینه‌هایی مانند عملکرد و دستاورد پیامبران، رابطه اسلام و ایرانیان، ملت‌های اسرائیل و آمریکا و همچنین سازماندهی یا حضور در برخی مراسم و برنامه‌ها مورد انتقاد مقامات سیاسی و مذهبی قرار داشته است.
به گفته منتقدان، اظهارات و اقدامات وی در این زمینه‌ها با عقاید و افکار حکومت جمهوری اسلامی انطباق نداشته است.
اظهارات و اقدامات اسفندیار رحیم مشایی حتی در دوره اول و اوایل دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد باعث انتقادهایی از او شد هر چند در آن زمان، رئیس جمهوری از حمایت کامل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و در نتیجه، اکثر مقامات حکومتی برخوردار بود.
کوتاه مدتی پس از اعلام نتیجه بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، آقای احمدی‌نژاد به دستور آیت‌الله خامنه‌ای، حکم انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاونت اول ریاست جمهوری را لغو کرد.
بروز اختلاف بین محمود احمدی نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای بر سر برخی انتصابات دولتی در بیش از دو سال پیش، باعث شد تا بسیاری از مقامات حکومتی از جمله هواداران قبلی آقای احمدی نژاد به انتقاد از دولت روی آورند و به‌خصوص آقای مشایی را هدف حملات شدید قرار دهند.
منتقدان دولت در اظهارات خود، شماری از نزدیکان رئیس جمهوری را به خاطر خودداری از تبعیت محض از خواسته‌های آیت الله خامنه ای "جریان انحرافی" خواندند و از آقای مشایی به عنوان یکی از "رهبران" اصلی این جریان نام بردند.
خبر ارسال پرونده آقای مشایی به "نهادهای نظارتی" در حالی انتشار می‌یابد که چند روز پیش، رسانه‌های خبری ایران به نقل از غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، نوشتند که "احمدی نژاد با امام زمان باز می گردد."
این سخنان انتقاد شماری از مخالفان دولت را برانگیخت اما آقای الهام بعدا گفت که اظهاراتش در این زمینه به درستی منعکس نشده است.
دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اواسط مرداد ماه به پایان می‌رسد و این سمت به حسن روحانی، برنده انتخابات اخیر منتقل می‌شود.

0 comments:

Post a Comment