• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 18, 2013

روسیه مشتری نفت ایران شد

Posted by UNITY4IRAN On 9:19 AM No comments

مهر: روسیه به منظور تثبیت بازار نفت اورال خود در اروپا، مذاکراتی را به منظور خرید نفت از ایران آغاز کرده و پیشنهاد کرده است تا ایران طرح سوآپ معکوس نفت از جنوب به شمال کشور را راه‌اندازی کند.
در حال حاضر روسیه با کنار گذاشتن عربستان سعودی به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده است به طوری‌که ظرفیت تولید روزانه نفت بیش از 10 میلیون بشکه بوده که از این میزان بیش از 4.7 میلیون بشکه آن صادر و حدود 5.8 تا 5.9 میلیون بشکه ان پالایش می شود.
با این وجود پس از تحریم صادرات نفت ایران توسط 27 کشور عضو اتحادیه اروپا، این روزها نفت خام "اورال" روسیه مشتریان متعددی در قاره سبز برای خود دست و پا کرده است.
بر این اساس با کاهش و سپس توقف صادرات نفت ایران به اروپا، روسها از این فرصت طلایی برای تصاحب بازارهای نفتی ایران در اتحادیه اروپا استفاده کرده به طوری‌که آمارهای رسمی حاکی از آن است که فقط صادرات نفت اورال روسیه به اروپا از مرز دو میلیون و 200 هزار بشکه در روز عبور کرده است.
مهمترین ویژگی نفت اورال روسیه ان است که این طلای سیاه در مقایسه با نفت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ایران شیرین تر و هزینه حمل آن ارزان تر است.
اخیرا روسها یک خط لوله جدید نفتی به نام " خط لوله دوستی یا دراژبا" طراحی و راه اندازی کرده اند که با بهره‌برداری دولت مسکو از این شاه لوله نفتی به عنوان طولانی ترین خط لوله نفت جهان، جا برای طلای سیاه روسها در قاره سبز بیش از گذشته باز شده است.
در همین حال روسیه به منظور تثبیت بازارهای نفت خود در اروپا و با توجه به کاهش تولید نفت در برخی از میایدن قدیمی اخیرا یک سیاست جدید نفتی در دستور کار قرار داده است به طوری‌که دولت مسکو نفت کشورهای آذربایجان و قزاقستان را خریداری کرده و با مخلوط کردن با نفت اورال خود تحت عنوان نفت "اورال" به بازار اروپا عرضه می کند.
روسیه مشتری نفت ایران شد
از سوی دیگر پس تحريم نفتي ايران توسط اتحاديه اروپا، روسيه اخیرا علاقه خود به واردات نفت از ايران را اعلام کرده و حتی مذاکرات مشترک نفتی بین تهران – مسکو برای فروش نفت به این کشور آغاز شده است.
در این بین مقامات روسیه به ایران پیشنهاد کرده اند که خط لوله سوآپ معکوس نفت را راه‌اندازی کنند به طوری‌که امکان انتقال نفت از میادین جنوبی ایران به حاشیه دریای خزر فراهم شود تا از طریق نفتکش‌ها این نفت به پایانه‌های نفتی روسیه در حاشیه دریای خزر منتقل شود.
در همین حال اخیرا شرکت ملی نفت ایران لایروبی پایانه نفتی نکا را آغاز کرده است است تا امکان افزایش عمق آبخور و پهلوگیری نفتکش‌های غول پیکرتر در این پایانه نفتی در حاشیه جنوبی دریای خزر فراهم شود.
تحلیلگران معتقدند که علت اصلي اين پیشنهاد نفتی روسیه به ایران، بازار خوب و موجود در اروپا براي نفت اورال است و عامل دوم افزايش اختلاف قيمت نفت اورال نسبت به نفت خام‌هاي حوزه درياي خزر است.
به گزارش مهر، بنابراين چنانچه بازار نفت خام اورال در اروپا حفظ شده و افزايش يابد، پيش بيني مي‌شود که روسيه واردات نفت خام خود را از کشورهاي حوزه درياي خزر افزايش دهد.
از سوی دیگر چنانچه نفت خام ایران برای یک مدت طولانی در بازار سنتی و استراتژیک مدیترانه حذف شود و با توجه به برنامه ریزی های گسترده روسیه برای صادرات نفت اورال بیشتر به اروپا عملا امکان بازپس گیری این بازار استراتژیک برای ایران غیرممکن خواهد شد.

0 comments:

Post a Comment