• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 26, 2013

اتحادیه اروپا تقاضای پیوستن ترکیه را بررسی می‌کند

Posted by UNITY4IRAN On 1:47 PM No comments

رادیو آلمان: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بر سر تقاضای پیوستن ترکیه به این اتحادیه به توافق‌هایی ضمنی دست یافتند. مقرر شده است که بررسی این موضوع در دستور کار گفت‌وگوهای ماه اکتبر آینده گنجانده شود.
وزیران خارجه اتحادیه اروپا طی دیداری در در لوکزامبورگ موافقت خود را با پیشنهاد آلمان ابراز داشتند. طبق این توافق قرار شد که پس از ارائه گزارش کمیسیون "اتحادیه اروپا" درباره وضعیت جاری ترکیه، در ماه اکتبر آینده مذاکراتی درباره بررسی امکانات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا شروع شود.
آلمان و چند کشور دیگر اروپایی این فرایند را برای حمایت از بنیادهای دموکراسی در ترکیه ضروری می‌دانند، زیرا این اعتقاد وجود دارد که با شدت عمل نیروهای امنیتی در مقابله با جنبش اعتراضی، یک بررسی سراسری از وضعیت سیاسی این کشور ضرورت دارد.
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در هفته‌های گذشته برای مقابله با تظاهرات ضددولتی به حربه فشار و سرکوب متوسل شد و انتقاد محافل طرفدار آزادی را در سراسر جهان برانگیخت.
انتقاد از کاربرد خشونت
کشورهای "اتحادیه اروپا" در انتقاد از اعمال خشونت علیه معترضان سیاسی اتفاق نظر دارند. در دوره آینده گفت‌وگوهای اتحادیه اروپا بررسی اوضاع سیاسی ترکیه در بحث پیرامون "سیاست منطقه‌ای" گنجانده شده است. پس از سه سال این نخستین بار است که مبحثی تازه به دستور کار اجلاس اتحادیه اروپا افزوده می‌شود.
گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، روز سه‌شنبه (۲۵ ژوئن) توافق بر سر پیشنهاد آلمان را "تصمیمی درست در موقعیتی دشوار" دانست.
آقای وستروله پیش از اعلام توافق مزبور گفته بود: «با وجود تمام واکنش‌های احتمالی، با توجه به رویدادهای روزهای گذشته، نباید در این مورد منافع استراتژیک و درازمدت خود را به دست فراموشی بسپاریم.»
وزیر خارجه آلمان تأکید کرد: «ما به یک تصمیم دیپلماتیک هوشمندانه نیاز داریم.»
احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا گفت که کشور او با بحث‌های آینده در اتحادیه اروپا موافق است و امیدوار است که این رایزنی‌ها نتیایج مثبتی در پی داشته باشد.

0 comments:

Post a Comment