• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 2, 2013

قانون منع کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی روسیه به اجرا درآمد

Posted by UNITY4IRAN On 12:17 PM No comments

رادیو آلمان: از روز اول ژوئن (۱۱ خرداد) اجرای قانون منع کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی در روسیه آغاز شد. افراد سیگاری بیش از یک‌سوم از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. دولت امیدوار است قانون جدید شمار این افراد را کاهش دهد.
قرار است قانون منع کشیدن سیگار در روسیه در چند مرحله اجرا شود. در مرحله نخست که از روز شنبه (اول ژوئن/۱۱ خرداد) آغاز شد، کشیدن سیگار در محل کار، ایستگاه‌های راه آهن، فرودگاه‌ها و همچنین در وسائل نقلیه‌ی عمومی، مانند اتوبوس و مترو ممنوع اعلام شد.
با آغاز این مرحله کشیدن سیگار در راه پله‌های آپارتمان‌ها، ساختمان‌های اداری، مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها نیز ممنوع شد.
افرادی که به قانون منع کشیدن سیگار در روسیه توجه نکنند، جریمه نقدی خواهند شد: هزار روبل (معادل ۲۴ یورو). 
محدودیت‌های بیشتر در مصرف و تبلیغ دخانیات 
مرحله دوم این قانون که در سال آینده در روسیه به اجرا در خواهد آمد، شامل منع کشیدن سیگار در مهمان‌خانه‌ها و هتل‌ها خواهد شد. قرار است از سال ۲۰۱۴ میلادی تبلیغات دخانیات در روسیه نیز با محدودیت‌های بیشتری صورت گیرد.
وزارت بهداشت روسیه اعلام کرده است، شرکت‌ها می‌توانند بخش‌هایی به صورت مجزا برای افراد سیگاری در نظر گیرند. از سوی دیگر در قانون جدید، مالیات دخانیات نیز افزایش یافته است تا از این طریق از میزان مصرف کاسته شود.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در ماه فوریه به هنگام ابلاغ قانون منع کشیدن سیگار در اماکن عمومی، هدف از آن را کاهش تعداد افراد سیگاری در روسیه به نصف اعلام کرد.
مرگ سالانه ۴۰۰ هزار نفر در روسیه به علت مصرف دخانیات 
روسیه یکی از کشورهایی است که سیگاری‌ها بخش بزرگی از جمعیت آن را تشکیل می‌دهند. بر اساس آمار، در این کشور حدود ۴۴ میلیون نفر، یعنی یک‌سوم از جمعیت، هر روز سیگار می‌کشند.
دولت روسیه اعلام کرده است سالانه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در این کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.
سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۰ میلادی اعلام کرد که روسیه در فهرست کشورهایی که بیش‌‌ترین شهروندان سیگاری را دارند، در مکان چهارم قرار دارد.
مخالفان قانون منع کشیدن سیگار در روسیه می‌گویند دولت به جای اینکه به افراد سیگاری برای ترک سیگار کمک کند، تنها به قانون ممنوعیت مصرف بسنده کرده است.
در برخی از دیگر کشورها نیز قانون منع کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی اجرا می‌شود. در آلمان میزان ممنوعیت‌ها یکسان نیست و تصمیم در مورد آن در حوزه اختیار ایالت‌هاست.

0 comments:

Post a Comment