• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

تظاهرات گسترده در محکومیت قتل دانشجوی چپگرای فرانسوی

Posted by UNITY4IRAN On 10:22 AM No comments

یورونیوز: قتل کلمان مری، دانشجوی هجده ساله دانشکده علوم سیاسی پاریس و فعال چپ رادیکال و ضدفاشیست، هزاران نفر را بر ضد گروههای راست افراطی در فرانسه به خیابان ها کشید.
در پاریس، و به ویژه در منطقه سن میشل تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی نظیر «کلمانِ ضد فاشیست» و « فاشیست ها جایی در محله ما ندارند»، نسبت به خطر عروج جریانهای راستگرای افراطی در فرانسه هشدار دادند.
یکی از تظاهرکنندگان گفت: «این که یک جوان مورد ضرب وشتم قرار گرفته و جان باخته است، تنها به این دلیل که عقایدی داشته که خوشایند گروه دیگر نبوده، دردناک است.» وی افزود که با ممنوع کردن گروه های راست افراطی مخالفتی ندارد اما حتی چنین کاری را هم نتیجه بخش هم نمی داند؛ چرا که این گروه ها از چند ماه پیش تاکنون فعال شده اند و این قتل هم یک مورد منحصر به فرد نیست.
طرفداران گروه های راست افراطی، به ویژه در زمان بحث و جدل درباره ازدواج همجنسگرایان در فرانسه بارها به دگرباشان جنسی و طرفداران حقوق آنها حمله کردند.
جیووانی مگی، خبرنگار یورونیوز در پاریس می گوید: «تمام فرانسه با تظاهرات همزمان نسبت به خطر و رنج راست افراطی فریاد برآورد.»
در مرکز لیون، دستکم هزار نفر با تجمع در برابر ساختمان اپرای این شهر، خشم خود را نسبت به فاشیزم و خطر گروههای راست افراطی اعلام کردند و یاد و خاطره کلمان مری را گرامی داشتند.
در این میان تمام احزاب سیاسی فرانسه این واقعه را محکوم کردند. مارین لوپن، رهبر جبهه ملی، اصلی ترین جریان ملی گرا و راست افراطی فرانسه، هرگونه ارتباط حزب متبوعش با عاملان این قتل را رد کرد.

0 comments:

Post a Comment